HIROŠIMA, 6. AVGUST 1945.tekst Mladen Maric kopirano sa fejsbuka
Avgust 1945. godine: Hari Truman u proglasu japanskom narodu: „Amerika posjeduje najrazorniji eksploziv koji je čovjek ikada napravio. Samo jedna od naših atomskih bombi ima snagu ravnu eksplozivnom tovaru koji može ponijeti 2.000 divovskih B-29 bombardera. Ovaj strašan podatak je nešto o čemu trebate razmišljati. Amerika je upravo počela koristiti ovo oružje protiv vaše domovine. Ako ipak imate ikakvih sumnji, raspitajte se šta se desilo kada je samo jedna atomska bomba pala na Hirošimu. Trebate odmah preduzeti korake kako bi spriječili dalji vojni otpor. U protivnom, nepopustljivo ćemo koristiti ovu bombu i sva druga superiorna oružja sve do efikasnog završetka rata."
Japan je bio na pragu kapitulacije i bez bacanja atomskih bombi s obzirom da su američki avioni danonoćno bomdardovali Tokio u kojem je ubijeno više od 100.000 ljudi. Japan je pokušavao početi pregovore o kapitulaciji, ali su Amerikanci ignorisali. Sjedinjene Države odlučile su kazniti Japan upotrebom do tada neviđenog oružja. Upotrebom na živim ljudima. Kada je bačena atomska bomba na Hirošimu, američki predsjednik Hari Truman izjavljuje: "Ako ne prihvate naše uslove predaje, mogu očekivati kišu ovakvih bombi, uništenje kakvo nikada nije viđeno na planeti." Japan je prije 71 godinu postao prva i jedina žrtva nuklearnog napada i užasa kojeg su 6. avgusta 1945. prozrokovale bombe 'Mališan', bačena na Hirošimu, i tri dana kasnije 'Debeljko', koji je bačen na Nagasaki. Američki bombarder B-29, nazvan Enola Gay, izbacio je 15 kilotona tešku nuklearnu bombu s visine od 9.400 metara u kojoj je bilo 60 kilograma urana. Eksplodirala je iznad Hirošime na visini 600 metara, izazvaši toplotni val temperature do 5.000 stepeni Celzijusa, snažni udarni val brzine 800 km/h i plamene oluje koje su uništile gotovo sve unutar 12 kvadratnih kilometara. U prvim sekundama usmrćeno je između 70.000 i 80.000 ljudi, a u mjesecima koji su uslijedili broj mrtvih zbog radijacije povećan je na 140.000. Eksplozija je uzrokovala vreli gljivasti oblak prašine i krhotina visok 15.250 metara koji se vidio s udaljenosti 560 km. Tri dana kasnije, iz aviona Bock's Car bačen je na Nagasaki 4.500 kilograma težak 'Debeljko'. Zbog radijacije i teških bolesti, broj ljudi koji su umrli od posljedica dviju atomskih bombi u avgustu 2014. dostigao je 450.000, od kojih je 292.325 žrtava iz Hirošime, a 165.409 iz Nagasakija. 71. godinu kasnije, istoričari se ne mogu složiti oko opravdanosti odluke o bombardovanju Hirošime i Nagasakija. I dok jedni tvrde da bi kopnena invazija Japana koštala stotine hiljada japanskih i američkih života, drugi tvrde da je Japan već bio na koljenima, te da su bombe bile eksperiment koji se morao isprobati na živim ljudima.
@Osvetnik iz tame da ti nisi pripadnik nacionalistickog pokreta sa one tamo strane druze? Ovi napali vojnu bazu i ugl. napravili materijalnu stetu a ovi onda ubili i boga i oca sve sami civili...?
Japanci su pobili stotine hiljada Kineza, u Nankingu silovali desetine hiljada žena, koristili hemijsko oružje i najgore metode za ubijanje. Nisu oni nikakve žrtve. A vjeruj da bi se borili do zadnjeg, jer fašisti se bore do zadnjeg. Bilo bi žrtava i japanskih i američkih na stotine hiljada da se rastezao rat. Bombe su okrutne ali su skratile rat.
Japan nije bio na "pragu" bilo kakve kapitulacije. Japan je drzao veliki dio Kine, tamo bi zaledio stanje i okrenuo tamosnje trupe prema Americkim snagama koje bi morale izvrsit invaziju veoma gusto naseljenog Japana. Mladen Maric koristi Federalnu Televiziju da svoje bjesnilo prenosi na sve gradjane a to nije u redu. Mnogo puta je koliko mi se cini U.S Ambasada morala reagovat na izjve tog (ne)covjeka koji je najvjerovatnije ubacen od strane - zna se koga.