FRANCUSKI KOLONIJALIZAM
Francusko carstvo označava Francusku s kolonijalnim posjedima, u raznim oblicima, od početka 17. vijeka do '60-ih godina 20. vijeka. U 19. i 20. vijeku, francuska kolonijalna imperija bila je drugi po veličini u svijetu, iza Britanske imperije. Između dva svjetska rata, francusko kolonijalno carstvo prostiralo se na više od 13 miliona km² površine što je, zajedno s evropskom Francuskom, činilo 8.7% svjetske teritorije. Danas se ostaci kolonijalnog carstva nalaze na desetinama hiljada ostrva i arhipelaga u sjevernom Atlantiku, na Karibima, Indijskom okeanu, sjevernom i južnom Tihom okeanu, Antarktičkom okeanu i Južnoj Americi. Ukupna površina tih područja iznosi 123.150 km², što čini samo 1% posjeda koje je Francuska imala prije početka Drugog svjetskog rata. Francuska kolonijalna čizma vladala je u Kanadi, SAD, Karibima, Dominikanskoj Republici, Grenadi, Haitiju, Martiniku, Trinidadu i Tobagu, Francuskoj Gvajani, Novom Zelandu, Alžiru, Maroku, Tunisu, Beninu, Burkini Faso, Kamerunu, Srednjeafričkoj Republici, Obali Slonovače, Čadu, Kongu, Gabonu, Gvineji, Maliju, Mauritaniji, Nigeru, Senegalu, Togu, Džibutiju, Jemenu, Komorima, Madagaskaru, Libanu, Siriji, Kambodži, Kini, Vijetnamu, Novoj Kaledoniji, Francuskoj Polineziji, Tajlandu, Egiptu, Indiji, Sudanu, Etipiji, Palestini, sjevernom Iraku i Siriji. Francuska se očajnički i žestoko, bez obzira na cijenu, borila da zadrži afričke kolonije. U martu 2008. godine, bivši francuski predsjednik Žak Širak izjavio je: “Bez Afrike, Francuska bi dospjela u društvo zemalja Trećeg svijeta”. Njegov prethodnik, Fransoa Miteran, još je 1957. izjavio je: “Bez Afrike, Francuska neće imati budućnosti u 21. vijeku”. Teško je povjerovati kakvih se ugovornih obaveza moraju držati bivše francuske kolonije u Africi, koje su danas formalno nezavisne države. Evo ključnih odredbi:
KOLONIJALNI DUG Sve novonastale “nezavisne” države trebaju otplatiti infrastrukturu koju im je izgradila Francuska u vrijeme kolonizacije;
NACIONALNE REZERVE Sve bivše kolonije moraju deponovati svoje novčane rezerve u francusku Centralnu banku. Francuska godišnje ubire oko 500 milijardi dolara od zemalja koje praktički nemaju pristup svom novcu;
PRIRODNI RESURSI Francuska ima ekskluzivno pravo na novootkrivene prirodne resurse na teritorijama bivših kolonija;
JAVNI KONKURSI Bivše kolonije moraju na konkursima dati prednost francuskim firmama;
VOJSKA I VOJNI SAVEZI Svi, koji žele steći čin u vojskama svojih zemalja, moraju proći obuku u Francuskoj. Države su obavezane na savezništvo s Francuskom u slučaju rata, te imaju zabranu ulaska u vojne saveze s ostalim zemljama;
PODNOŠENJE RAČUNA Države moraju Francuskoj slati godišnje izvještaje o svojim finansijskim stanjima.
Malo je poznata činjenica da neke afričke zemlje i danas, u 21. vijeku, plaćaju kolonijalni porez Francuskoj. Čak 14 afričkih zemalja dužne su, kroz kolonijalni ugovor, davati 85 posto svojih novčanih rezervi Centralnoj banci Francuske. Afrički lideri, koji su odbili platiti porez, ubijeni su ili bili žrtve državnog udara. Također, Francuska je često koristila bivše legionare za rušenje afričkih predsjednika koje su izabrali njihovi vlastiti narodi. Ogromno prostranstvo Francuske Ekvatorijalne Afrike (današnji Čad, Gabon, Srednjoafrička Republika i Kongo) razdijeljeno je 1900. godine između 40 francuskih firmi koje su stekle pravo na 30 godina korištenja, bolje rečeno bezobzirne pljačke. Proizvode su skupljali Afrikanci koji su dovoljnim količinama gume, slonovače i ostale robe mogli skupiti novac za glavarinu koju su morali platiti kako ne bi išli na direktni prisilni rad. Za izgradnju željezničke pruge do atlantske obale, koja se gradila u južnim dijelovima Konga od 1921. do 1932., regrutovano je 127.250 muškaraca, od kojih je 14.000 nestalo. U zapadnoj Africi, Francuzi su u Drugom svjetskom ratu mobilisali 211.000 Afrikanaca, a 169.000 učestvovalo je u bitkama u južnoj Francuskoj. Ubijeno je 24.762, a ništa se ne govori o mnogima čija sudbina nije poznata. Niko se nikada nije potrudio isplatiti odštetu porodicama poginulih. Za vrijeme sedmogodišnjeg rata u Alžiru, francuska vojska pobila je između 350.000 i 400.000 civila. Čak ni arapski, kojim govori većina Alžiraca, nije bio dozvoljen kao službeni jezik u obrazovnim ustanovama niti su ga djeca mogla učiti u školama. Sve je to radila Francuska koja se sada čudi terorizmu u Parizu ili Nici i kaže kako je rat objavljen Francuskoj. Surovom kolonijalnom prošlošću, kao i intervencijama u Libiji i Siriji, računi stižu na naplatu, a Francuska je sama sebi donijela rat na kućni prag.
pa što sad opet oni nevole muslimane i burke i neće ih u svojoj zemlji što sad sav taj tvoj tekst i ostalosta sad to treba da znaći.. ništa isto tako su se muslimani u drugom svijetsko ratu borili na strani fašista zajedno sa mojim ustašama i šta sad povjest sine to više nitko negleda svi trće naprijed samo vi muslimani tapćete u mijestu i živite 500 god iza ostali
@Shahbaz Zasto su izbrisali komentar/clanak koji si napisao o Arapskim i Osmanlijskim osvajanjima? Mozes li ga opet poslati, mozda ga ovaj put ne izbrisu?
jos da dodam, vecina "izdajica" svoje zemlje tj. alzira su zajedno s francuzem cinili "valdajucu" garnituru gdje su cinili zlocine iz tvoga komentara, pa su iz straha za osvetom pri povlacanjeu zajedno otisli za francusku, gde su tamo docekani kao gradjani drugoga reda i dan danas tako zive. nisam ni za burku ni protiv nje, nisam za nosnju bule nit za nosnju casne sestre a nisam niti protiv! ovakav nacin rjesenja problema ce pomoci jacnju ekstremistickih stavova radikalnih grupa .
Tekst ti je prepun pogrješki. Npr. Osmansko carstvo je uvijek bilo veće od francuskog, ove gluposti da kolonije moraju dan-danas plaćati danak francuskoj i ostale gluposti neću ni komentirati. Uostalom prije par stoljeća je takav oblik vladanja bio rasprostranjen i normalan po cijelom svijetu, dok je danas nezamisliv, civilizacija napreduje. Uostalom 2016. je godina, pa neće današnji francuzi plaćati za prošlost. I mi smo bili većinu stoljeća kolonija, što turska, što austrijska.
@novi- dokazuju isti nz tvoga komentara, nevole muslimane al im nusu mrske pare koje dolaze iz islamskih zemalja, pardon, novac im otimaju kroz ugovore koji su potpisani prisilom.
E sad razlika izmedu recimo austrijskog i osmanskog je ogromna. Turci za ovu zemlju nisu apolutno nista napravili, kao i za bilo koju drugu koloniju, jednostavno su ratom popljačkali, odvodili u roblje, spalili sve krscanske bogomolje, robovske zakone, a vrhunac ekonomije je bila poljoprivreda.Najgora stvar što su nam turci napravili jest nepismenost stanovnistva. Austrija je za ovu zemlju u samo par destljeca napravila vise nego turci za 400. Otvorila prve škole, sveučilišta, prekrasna arhitekt
prekrasna arhitektura, infrastruktura, industrija,ceste,željeznice,kazališta...da ne spominjem da su svi građani bili jednaki(za razliku od osmanskog imperija) nikakve bogomolje nisu rušene,itd.
Ja ne bih imao ništa protiv da nas austrujanci opet "koloniziraju". Je austrija dosta resursa ove zemlje koristila ali je dosta u uložila i ostavila u nasljeđe. Ista stvar je i sa francuskim i britanski carstvom, npr. većina infrastrukture danasnjeg pakistana je izgradena na britanskim temeljima, kao i
kao i nase zeljeznice, e sad što mi ni pakstinci i ostale "kolonije" nismo u stanju te željeznice barem obnovit sada u 2016 to je naš problem, a ne njihov. Ista stvar je sa francuskim carstvom, koristili resurse jesu ali su i dosta uložili o ostavili dosta u nasljeđe. Pa i većina britanskih i francuskih kolonija su nekadasnje osmanske kolonije koje su oni nakon preuzeća unaprijedili za pola stoljeća u samo par desetljeća, isti slučaj kao kad je nas austrija "kolonizirala".
Hocu reci da nisu kolonije problem, to je tada bio uobicajen nacin vladavine koji je danas nezamisliv.
problem je kako se vladalo, i tu je ogromna razlika izmedu europski kolonizatora i jeb*** turaka radi kojih je danas balkan-balkan!
@matovan svaka kolonizacija je losega donijela svakoj kolonizovanoj zemlji. istina za poredjenje izmdj austorogarske i turske, a danas te dvije zemlje cine dobriga za ovu zemlju al u proslosti ne, jer u proslosti su bili robovlasnici nas gdje su korisili za svoj ceif nasu radnu snagu i nasa bogatstva.
@diiss2 Osmansko carstvo da, austrijsko ne. Pa mi ni dan danas nismo u stanju iskoristiti svoja bogatstva i staviti ih u funkciju, kamoli prije 200 godina. Europski kolonizatori su na kraju 19. stoljeća nakon pada osmaskog carstva preuzeli njegove kolonije bez ikakve infrastrukture, škola, totalno nepismeno stanovnistvo, i u samo par desetljeca ih unaprijedili 500 godina, to je po meni dobra stvar.
Kolonizacija je tada bila normalna stvar, dok danas izgleda nezamislivo.
@diiss2 gdje ces majmune jedan, zaostali, SDAovski porediti austrougarsku sa osmankom okupacijom za Bosnu. To samo moze glupan kao sto si ti da izvali!
@matovan ti pojma nemas o historiji ili namjerno lazes i izmisljas mitove, a vidim i smetaju ti Osmanlije, vjerovatno si djikan... Ovo sto sam postavio su cinjenice, a Osmansko carstvo nije bilo vece od francuskog kolonijalnog, osim toga Osmanlije nisu srusile nijednu crkvu ni manastir ko sto si slagao, stoje po Balkanu i dan danas... Poznata je i ahdnama Sultana Fatiha prema krscanima (http://www.historija.ba/d/169-fojnicka-ahdnama-iz-1463-godine/) koju i dan danas franjevci stuju i njome se ponose, procitaj je malo jer pojma nemas o historiji ili se pravis lud. U Osmanskom carstvu su svi bili prihvaceni, cak i Zidovi koje su "miroljubivi" krscani protjerali iz Spanije i Zapadne Evrope. A i sto se tice infrastrukture Turci su izgradili dosta objekata sto i dan danas krase balkanske gradove... Kolonizacija jeste tada bila normalna stvar, ali je li normalno da danas nezavisne drzave pljacka bivsi kolonizator? I onda se ibreti odakle rat u njegovoj avliji...