Kakve gluposti. Japan je ujedno i jedan od najvecih investitora i zajmodavaca na svijetu. Zaduzenost jedne zemlje se ne mjeri samo bruto iznosom duga nego u tu kalkulaciju ulazi i mnogo drugih stvari.
Japan ima dug od 2,8 biliona dolara, al samo SAD njima duguju 1,3 biliona, a ukupno u svim drzavama svijeta imaju preko 3 biliona iznos zajmova. Sto znaci da je njihov dug ogroman, al da je dug prema njima jos veci i da su izdatci od kamata za vanjski dug manji od prihoda od kamata za dug drugih zemalja, posebno ako uzmemo u obzir da je Japan snazna ekonomija i da je njihov dug sa niskom kamatnom stopom.
@jokashmokash , nije valjda da je normalno biti zadužen. Zaduženost upućuje na činjenicu da nešto ne štima s ekonomijom xy sistema. SAD je jedina zemlja na svijetu koja ima kapacitet da bude zadužena i koja može da svoj dug sanira kad poželi. Druge države NE. Zašto? Zato što su valute drugih zemalja pokrivene samo svojim proizvedenim robama, dok je dolar pokriven robama koje proizvodi cijeli svijet. Dolar je jedina svjetska valuta, a sve druge su lokalne. u tome je njegova snaga.
@Surogat Procitaj sta sam napisao pa se vrati. Mnoge drzave koje imaju jake bankarske i finansijske sektore imaju veliki vanjski dug, al to je dio procesa. Engleska posudi od nekog fonda milijardu sa kamatom od 1% i onda taj novac posudi Poljskoj npr. po kamati od 3%. Engleski vanjski dug je narastao za milijardu, ali su prihodi od kamate 3 puta veci od rashoda. Pogledaj recimo koliki je Dug Luksemburga il recimo Singapura (obije jedne od najbogatijih drzava na svijetu.)
@Surogat Poenta je u tome da ti uopste ne znas sta je dug i kako to funkcionise. Za svaki vanjski dug i vanjskog duznika ima drzava il privatni fond koji su kreditori, ne dolazi taj novac sa Marsa, jedni zaradjuju, drugi gube...
@jokashmokash ; ok, slažem se ali je to nezdrav način ekonomisanja koji neizbježno vodi svjetsku ekonomiju u ambis. Te monetarne manipulacije će, prije ili kasnije, izaći na nos svim manipulatorima, ali nažalost i drugima. Dakle, šta reći drugo za sistem koji pljacka tako sto kroz inflaciju smanjuje vrijednost kredita drzava koje su joj posudile novce nego da je opasno destruktivan.
@Surogat Ne pratis me vjerovatno dovoljno, itekako uvazavam svoje misljenje i nisam se jednom izvinuo nekome ko mi dokaze da nisam u pravu, poenta je u tome sto se ne slazem niti prihvatam ocigledno pogresno misljenje, a kao diplomirani ekonomista na smijeru medjunarodne trgovine u ovom slucaju odlucno znam sta pricam, nikada mene neces sigurno naci na temama o umjetnosti, sportu i sl da se sa nekim raspravljam jer u tim "disciplinama" jednostavno nemam dovoljno znanja pa se ni ne upustam...
@Surogat Citava moderna ekonomija pociva na tome i uglavnom se tu ne radi o inflaciji koja u ovom slucaju nema nikakve veze iz tog razloga sto je vecina vanjskog duga vecine drzava na svijetu u americkim dolarima cija vrijednost i kurs ne ovise o Inflaciji u pojedinim drzavama. Poenta je u tome sto svijetski kreditori/zajmodavci imaju sistem procjene rizika kao i svi drugi zajmodavci, pa zajmove drzavama poput Japana, Engleske, Amerike daju po niskim kamatnim stopama zbog toga sto se radi...
... O velikim i jakim ekonomijama, a ti isti zajmodavci kad daju novac Argentini recimo daju ga po znatno vecim kamatnim stopama, al sve to je previse komplikovano da bih ja to ovdje na kliksu mogao obrazloziti i objasniti.