zavisi čiji paradajz tj. na kakvoj se zemlji i pod kojim uslovima se uzgaja.....
ne može paradajz iz plastenika koji nikad sunca nije vidio imati ukus paradajza
lupetaš gluposti lijepo je napisano da je izgubio hemikalije usljed stalnog križanja varijeteta tvoj odgovor nije ni za osnovne škole
jesi li znala npr. da je originalni paradajz bio veličine bobice (zato je klasifikovan kao voće), i imao je puno prirodno sunce i organski uzgoj pa eto nije bio što je sad
@CheshireCat ne želim da te uvrijedim, al očigledno slabo sadiš i malo znaš o ratarstvu, sve je do sjemena i(li) čime ga tretiraš (prskaš) u toku njegovog uzgoja, recimo ako ne daješ povrću nikakvu zaštitu, imat ćeš trećinu ili još manje prinosa na osnovu onih koje tretiraš hemijom tj "zaštitom"
@vlado.nine
meni je šega kad mi ovi stručnjaci govore kako nisam u pravu, a vjerovatno nikad nijednu biljku nisu uzgajali u PRIRODNIM uslovima..... bez trunkice hemije ;)
@vlado.nine
da, ja uglavnom ganjam ove "heirloom" tj. autohtone sorte....
posadim oko 100 + biljaka svake godine i ne mogu se žaliti na prinos.
bude za mene, porodicu, rodbinu, prijatelje - taman ;)
nekad godina bude bolja od druge... prošla je bila relativno hladna, kišovita i vlažna.... nadam se boljoj 2017. sezoni! ;)
i još da dodam: nema većeg meraka od domaćeg, ORGANSKOG paradajza. ljeti sebi naberem krastavica, bosiljka, paradajza i eto meni doručka, ručka i večere :)
@vlado.nine
ja pokiselim koprivu i gavez, to mi je gnojivo (pored ovčijeg, naravno)
kao repelent koristim rastvor neema.....i tako, ima tih caka....
hajde što je zdravo nego što je merak klopati to ;)