Budite zdravi
3

Ako planirate trudnoću ovo trebate znati: Određeni rizici rastu s godinama

DP
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Danas je medicina dovoljno napredovala da se žene bez problema mogu ostvariti u ulozi majke i nakon 35. godine, ali postoje stvari koje bi, ipak, trebale znati.

Broj žena koje se u kasnijim godinama odlučuju postati majke danas sve više raste, piše Parents. Ipak, ako imate 35 godina ili više, to povećava šanse za visokorizičnu trudnoću, no ti problemi nisu nepremostivi, o čemu svjedoči sve veći broj starijih majki.

"Ako žena zatrudni u kasnijim godinama, šanse da trudnoća ima uspješan ishod su veće nego ikad, jer liječnici sada znaju više o tome na što trebaju obratiti pažnju", kaže James E. Ferguson, predsjednik Udruženja za materno-fetalnu medicinu i predsjednik Odsjeka za akušerstvo i ginekologiju na Sveučilištu Kentucky u Lexingtonu.

"Mnoge žene koje imaju 40 ili više godina misle da je sve gotovo za njih, a nije", dodaje on.

Iako se, klinički, pod pojmom "starija majka" smatraju sve žene koje imaju najmanje 35 godina, liječnici kažu da je realnije pod tim pojmom misliti samo na žene koje imaju 40 i više godina.

Vaše zdravlje je važnije nego vaše godine

"Viđam žene koje imaju 40 godina, a biološki imaju 25, kao i dvadesetpetogodišnjakinje koje biološki imaju 40 godina", kaže Ferguson, dodajući da su biološke godine mnogo važnije od kronoloških godina.

Kako je objasnio, biološke godine predstavljaju kombinaciju kronoloških godina i toga kako tijelo funkcionira. Naime, tijelo koje nije bolesno i nije uništeno konzumiranjem duhana i alkohola ili pretilošću - funkcionira bolje. Drugim riječima, ako ste u 40-im godinama i zdravi ste, imate mnogo bolje šanse donijeti zdravu bebu na svijet, nego žena istih godina koja ima kronične bolesti ili slabe zdravstvene navike.

Ako ste imali prethodnu, zdravu trudnoću, to je još jedan uvjet za uspjeh, prema tvrdnji Connie Agnew, perinatolog u Zdravstvenom centru Saint John u Santa Monici. Iz razloga koje liječnici ne mogu objasniti, u prvoj trudnoći žene imaju više komplikacija nego u drugoj. Dakle, ako vam je prva trudnoća prošla bez problema, veće su šanse da će tako biti i s drugom.

"Jedna od najboljih 'kandidatkinja' za trudnoću je žena koja ima 40 godina i troje djece mlađe od 7 godina kod kuće. Njeno tijelo zna kako se ponašati", kaže Connie.

Trudnice starije od 35 godina: Procjena rizika

Čak i starije žene koje imaju savršeno zdravstveno stanje, ne mogu izbjeći veće rizike od određenih komplikacija u trudnoći.

Teškoće sa začećem: "Jasno vidimo da s godinama opada mogućnost žene da zatrudni", kaže Richard Paulson, direktor Reproduktivne endokrinologije i programa za neplodnost na Sveučilištu Južne Kalifornije u Los Angelesu.

"Za ženu koja je u svojim ranim 40-ima, mogućnost da zatrudni je upola manja nego kod žene koja je 10 godina mlađa", kaže Paulson.

Pobačaji: "Ako je prosječna stopa pobačaja 20 posto, rizik od pobačaja je bliži 25 posto za ženu koja je u 40-ima", kaže profesor Ferguson.

Dijabetes: Starije mame imaju veću šansu oboljeti od gestacijskog dijabetesa, jer njihovi endokrini sustavi nisu tako otporni kao kod mlađih žena.

Bol: "Svi tjelesni sustavi na koje trudnoća općenito utječe, ispaštaju malo više s godinama", kaže Agnew.

Na primjer, težina koju žena dobije tijekom trudnoće, može imati veći utjecaj na mišiće i kosti starije žene uzrokujući više boli u leđima i mišićima.

Carski rez: Prema Nacionalnom centru za zdravstvenu statistiku, postotak carskih rezova kod žena starijih od 40 godina je 41 posto, što je skoro dvostruko više nego kod žena koje imaju između 20 i 24 godine. Sudeći prema Fergusonu, za to postoje tri glavna razloga: maternica starije žene nema uvijek adekvatne kontrakcije; starije žene imaju veću stopu preeklampsije ili visok krvni tlak uzrokovan trudnoćom, zbog čega se uvijek radi carski rez; i starije žene imaju veću šansu razviti gestacijski dijabetes i zato imaju veće bebe.

Bebe s malom kilažom na rođenju: Ograničenje rasta ploda, koje se javlja u slučajevima kada je smanjen protok krvi do fetusa, češće je kod starijih majki. To je zato što, kada žena stari, njen cirkulacijski sustav postaje manje čvrst, tako da možda neće moći dopremiti dovoljno krvi u maternicu i posteljicu.

Rođenja s poremećajem: Iako dobre zdravstvene navike mogu spriječiti neke potencijalne probleme, nijedna vježba ili nešto slično ne mogu promijeniti jednu stvarnost, a to je starost vaših jajnika. Iako znanstvenici ne znaju zašto, stariji jajnici imaju veću šansu rezultirati bebama s kromosomskim nepravilnostima. Na primjer, rizik od rađanja bebe s kromosomskim poremećajem povećava se s godinama majke. Žena od 33 godine ima šansu 1:208 roditi bebu s poremećajem kao što je Downov sindrom, dok je kod žena 10 godina starijih taj broj 1:19.