Nemojte ih donositi
63

Četiri pogrešne odluke kada dijete ima temperaturu

Piše: N. C.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
O groznici govorimo kada izmjerena temperatura ispod pazuha prelazi 37,2 stepena, u uhu 37,5 stepeni i u stražnjici 38 stepeni.

Mjeri se u mirovanju, najmanje dva sata nakon posljednjeg obroka, dok se djetetu ne preporučuje davanje toplih napitaka.

Povišena tjelesna temperatura je znak da se tijelo bori s bolešću. Učite na greškama drugih roditelja i nemojte donositi sljedeće pogrešne odluke kada vaše dijete ima temperaturu:

Ne pokrivajte bebu toplim pokrivačima – jedna od najvećih grešaka roditelja je da bebu pokriju u fazi kada mu raste tjelesna temperatura. Zbog simptoma kao što su hladne ruke i stopala, drhtavica, drhtavica i groznica u glavi, roditelji žele dijete zaštititi toplim oblačenjem ili pokrivanjem toplim pokrivačem.

To ne biste trebali činiti, jer na taj način podstičete rast tjelesne temperature i možete uzrokovati izgaranje djetetovog tijela. Umjesto da ga pokrijete i toplo obučete, učinite suprotno – oslobodite dijete tople odjeće, ponudite mu čašu vode da popije na gutljaje, dajte mu sirup ili čepiće protiv temperature, istuširajte ga ili okupajte mlakom vodom, a zatim nježno potapšajte osušite ga ručnikom vlažnom kožom i presvucite ga u pamučnu odjeću koja diše i prekrijte laganom dekom ili čaršavom.

Stavite ga u svoju blizinu gdje ga možete pratiti, prostorija treba da bude prethodno ventilirana i da ima oko 20 stepeni. Nakon gutljaja, ponudite mu čaj, vodu ili sok na nekoliko minuta i redovno mu kontrolirajte i mjerite tjelesnu temperaturu.

Ne stavljajte alkoholne obloge na kožu djeteta - naše bake su govorile da se visoka tjelesna temperatura može sniziti i alkoholnim oblogama. Tako su djeci stavljali krpe natopljene rakijom na noge. Nemojte to činiti, jer alkohol može izazvati neugodne reakcije i crvenilo na koži djeteta, a ujedno se kroz kožu može apsorbirati u djetetov organizam i izazvati dodatnu toplinu u tijelu.

Nemojte davati svom djetetu acetilsalicilnu kiselinu – roditelji koji ništa ne sumnjaju mogu dati acetilsalicilnu kiselinu djetetu s virusnom infekcijom respiratornog trakta ili varičelom u pokušaju da se temperatura spusti i prepusti iscjeljujućem snu, može nanijeti nepopravljivu štetu. Kod djece i adolescenata acetilsalicilna kiselina može uzrokovati takozvani Reyeov sindrom. Ovo rijetko, akutno, po život opasno stanje se manifestira kao rekurentno povraćanje, s povišenjem serumskih transaminaza i manjom gastrointestinalnom, posebno jetrenom, disfunkcijom; kasnije se mogu javiti poremećaji svijesti sa konvulzijama i edemom mozga.

Ne dozvolite da vas obuzme panika – u panici ljudi često reaguju pogrešno. Ne dozvolite sebi da paničite kada je u pitanju zdravlje vašeg djeteta. Prije nego što bilo šta učinite, pozovite djetetovog pedijatra i zatražite savjet. Ako ste naređeni na pregled, nemojte bezglavo žuriti u ambulantu, već prvo dajte djetetu čepić ili sirup za povišenu temperaturu, a uz to obavezno ponesite sa sobom flašu vode ili nezaslađenog čaja. Može se desiti da ćete morati dugo čekati na svoj red, da slučajno upadnete u gužvu na cesti ili slično, što može ugroziti zdravlje vašeg djeteta ako se o njemu ne brinete kako treba.