Dule obilježile svoju sedmicu: Pratilje otvorenog srca pružaju emotivnu i fizičku pomoć majkama i porodiljama
Dolores je prva "dularenja" uradila prije 12 godina kada je na čuvanju trudnoće skoro mjesec pomagala trudnicama i porodiljama koje su bile s njom u porodilištu. Dodala je da je prvu zvaničnu obuku za dule pohađala u februaru 2016. godine koja je bila ujedno i prva obuka za dule u našoj državi. Ipak, rekla nam je da osjeća da je cijeli život bila dula.
"Dula je poziv, želja da drugima poslužimo u trenucima kad znamo da bi naša mudrost i znanje mogli učiniti razliku. Historija poznaje žene koje su bile pomoć i podrška na porodima kao mudre, iskusne, smirene. One su bile i majke i sestre i povjerljive zaštitnice. Nit koja spaja nas s našim prethodnicama iz prošlosti i dalje postoji i u savremenom svijetu. Tu ulogu nose dule i tradicionalne babice", kazala nam je Dolores.
Dule i patronažne sestre se često poistovjećuju, ali postoji razlika
Ispričala nam je kako se dule kontinuirano edukuju za pružanje najbolje njege i brige te da je na nju upravo ostavilo snažan utisak to što može pomagati majkama u tako važnim životnim trenucima. Dodala je da je nakon prvog iskustva odlučila biti korisna ženama iz svog okruženja u raznim poljima majčinstva.
"Podrška koju one daju je posebna jer dula najprije podržava porođaj kao takav i ženinu mogućnost da rodi. Ona će uliti samopouzdanje gdje je nekad bio strah, informisati i osnažiti kako bi majka koja rađa donijela odluke koje su najbolje za njeno tijelo, pripremit će je na ono što je čeka u porodilištu. U porodilištima u kojima je omogućen ulaz osobama od povjerenja, dula će biti ona jedna osoba koja ni na trenutak neće ostaviti majku koja rađa. Nakon porođaja, dula će pomoći oko dojenja i svega ostalog što se podrazumijeva u tom periodu. Riječ 'doula' grčkog je porijekla, a značenje joj je 'ona koja služi'..", ispričala nam je sagovornica.
S obzirom na to da ljudi često poistovjećuju dule i patronažne sestre, Dolores nam je navela da razlike postoje.
"Patronažna sestra se zadrži u domu porodilje kraće vrijeme, dok je dula fleksibilna da dođe kad i koliko to želi porodilja. Glavni zadatak patronažne sestre je da pokaže rutinu vezanu za novorođenče, dok je manji fokus na majci, a dula za glavni zadatak ima stvaranje osjećaja sigurnosti i samopouzdanja kod majke koja je rodila, kako bi to ona prenijela na sve njene interakcije s bebom. Ona je obučena da prati majčino emotivno i psihičko stanje i pruži podršku, ukoliko se pokaže potrebnim. Nakon toga dolazi pomoć vezana za dojenje i ostale stvari", pojasnila je Dolores.
Praksa je da se dula s trudnicom priprema za porođaj tokom jedne ili dvije posjete i tada joj je na raspolaganju za sva pitanja.
"Dula će joj pomoći da napiše plan poroda, pripremit će je tehnikama za obezboljavanje poroda. Bitno je da na vlastiti porođaj dođe pripremljena i svjesna. Dvije sedmice prije očekivanog termina poroda dula je u 'dežuri', što znači da odgađa svoje obaveze i planove i stavlja se u potpunosti na raspolaganje za početak poroda. Pri početku poroda, u bilo koje doba dana ili noći dula se javlja na telefon i u najkraćem roku dolazi i ne odvaja se od porodilje, osim ukoliko to ona ne poželi", istakla je sagovornica.
Iako dula može prisustvovati tokom porođaja, to je ipak sve zavisi u kojem gradu majka živi.
"U porodilištima u Tuzli i Banjoj Luci dozvoljene su pratnje na porođaju, dok porodilišta u Sarajevu još nisu otvorila svoja vrata. Bitno je napomenuti da je dula praksa koju je preporučila Svjetska Zdravstvena Organizacija i mnoge druge relevantne institucije u svijetu, kao i brojne studije koje su obradile koristi dule na porođaju u vidu smanjenja intervencija, troškova bolnicama i na kraju opšteg zadovoljstva porodilja. U razvijenim zemljama je standardno u tolikoj mjeri da je usluga dule pokrivena zdravstvenim osiguranjima. Vjerujem da će i Sarajevo uskoro uskladiti uslove u svojim porodilištima", dodala je.
Nježna snaga koju dula pruža je podloga s kojom se rađaju nove generacije
Sagovornica nam je navela da radeći posao dule osjeća da ispunjava svoju svrhu i služi zajednici, kao i to da vjeruje u važnost tog posla jer je, kako nam je rekla, nježna snaga koju dula pruža podloga s kojom se rađaju nove generacije.
"Važno je na koji način dođemo na svijet. Još je važnije na koji način je žena koja nas rodi doživjela svoje porođajno iskustvo jer će joj to biti temelj iz kojeg će crpiti sva ostala iskustva u majčinstvu. Osnaženo ili prestrašeno, nije svejedno. Porođaj je događaj kojeg se žena sjeća cijelog života. Čudesnost ljudskog rođenja su po sebi veličanstveni. Samo svjedočenje takvim trenucima ostavlja na mene utisak i čini me beskrajno zahvalnom", ispričala je Dolores.
Njen rad dule obilježili su brojni trenuci, tako da joj je bilo teško izdvojiti neke od njih, ali se ipak prisjetila jednog s početka njenog bavljenja ovim poslom. Naime, trudnica kojoj je Dolores pomagala kao dula izrazila je želju da se porodi u svojoj kući, što je našu sagovornicu na početku preplašilo jer je znala da to nije česta praksa u našoj državi, ali na kraju se sve završilo bez ikakvih problema.
"Bilo je to u ramazanu 2016. godine, ovdje u Sarajevu. Bilo je to moje prvo iskustvo porođaja nakon obuke i u mnogočemu je odredilo moj daljnji put u ovoj profesiji, ali i aktivizmu za slobodu izbora o mjestu porođaja kao jednog od najvažnijih događaja u životu jedne žene. To je nešto što u većini zemalja žena normalno bira, a kod nas opcije koje nisu porodilište tek trebaju zaživjeti", rekla nam je.
Dolores je u tim trenucima imala pomoć babice, a kasnije i ginekologinje koje su bile raspoložene putem Skypea pomagati da beba bez ikakvih problema dođe na svijet.
"Doduše, obje udaljene hiljadama kilometara, ali podrška je podrška, shvatila sam. Jer žena je sposobna da rodi svoje dijete, a mi ostali možemo biti zahvalni za privilegiju da u tim trenucima budemo od pomoći. Skype podrška pokazala se neprocjenjivom, a istinski iskusna i dobra babica zlata je vrijedna. Njoj nije problem biti ni hiljadama kilometara daleko, ali biti budna dva dana i podržavati na porodu majku koja rađa i njenu dulu u kući u Sarajevu, u toplom julskom danu. Na svaki majčin strah i moje neiskustvo bila je strpljiva i odgovarala racionalnim, mirnim, bistrim glasom, koji je ulijevao sigurnost", dodala je Dolores.
Nakon tog događaja, Dolores je odlučila upisati školu za babice jer je shvatila koliko je veličanstvena sloboda izbora. Voditeljica je NVO Prirodan porod, organizacije koja promoviše dulu kao preporuke iz medicine zasnovane na dokazima.
"Trenutno se edukujem za peer savjetnicu za dojenje, a nedavno sam pohađala obuku za instruktoricu Dancing For Birth, sveobuhvatnog programa psihofizičke pripreme za porod kroz pokret, informaciju i emociju. Posebno me veseli što sam neke od ovih znanja stekla van naših granica i donijela ih u BiH. Stojim iza brenda Dolisa – Inspired by Love, koji se bavi proizvodnjom ergonomski preporučenih nosiljki za bebe i zdravijih i ekološki prihvatljivijih izbora za porodicu", ispričala je.
Dolores je i sama majka petero djece, ali kako nam je rekla njena djeca više nisu bebe, ali je odlučila ostati u svijetu majki i beba jer je, kako nam je rekla, svjesna znanja koje posjeduje i želi ga upotrijebiti za promjenu na bolje.
Za kraj razgovora istakla je da svoj rad usmjerava prema podizanju standarda na porodu i nakon njega, kao i na općenitom osnaživanju žena i majki, stubova naše zajednice.