Ovo su ključne faze razvoja sjedenja kod beba.
Podržano sjedenje oko 4-5 mjeseci
U ovoj fazi, beba počinje sjediti uz neku vrstu potpore, bilo da je to s jastucima oko nje ili s podrškom roditelja. Iako još uvijek ne može sjediti samostalno, beba počinje razvijati mišiće leđa i vrata potrebne za održavanje ravnoteže.
Samostalno sjedenje oko 6-7 mjeseci
Većina beba u ovoj fazi počinje sjediti bez potpore. To znači da mogu održavati ravnotežu i sjediti samostalno, ali se još uvijek mogu povremeno srušiti. Ova faza također uključuje prijelaz iz ležećeg u sjedeći položaj.
Sjedanje bez potpore oko 8. mjeseca i daljeKada beba dosegne ovu fazu, već je u stanju sjediti duže vrijeme bez ikakve pomoći. U ovom razdoblju, beba će također moći prelaziti iz ležećeg u sjedeći položaj bez problema.
Vježbe za jačanje mišića
Igra na trbuhu ključna je za razvoj mišića leđa, vrata i ruku, što je važno za sposobnost sjedenja. Ova aktivnost također poboljšava kontrolu nad tijelom, što će kasnije pomoći bebi da samostalno sjedne.
Dok beba ne razvije dovoljnu snagu za samostalno sjedenje, podrška je vrlo važna. Korištenje mekih jastuka ili posebnih prstena za sjedenje može pomoći bebi da se osjeća sigurnije dok uči držati ravnotežu.
Svaka beba razvija svoje vještine sjedenja prema vlastitim sposobnostima, iako prosječni raspon za početak sjedenja je između četvrtog i sedmog mjeseca. Ključno je pratiti razvoj vaše bebe i pružiti joj podršku u skladu s njezinim potrebama, ali nikako nemojte forsirati sjedenje prije nego što je beba spremna. Ako imate bilo kakvih sumnji u vezi s razvojem vašeg djeteta, obratite se pedijatru ili ortopedu kako biste osigurali pravilni napredak.