Savjeti za roditelje
13

Kako brzo i sigurno zaustaviti štucanje kod novorođenčadi

Piše: A. Ć.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Postoji nekoliko načina kako možete pomoći bebi da se oslobodi štucanja. Važno je napomenuti da većina beba štuca u prvoj godini života i da to obično nije razlog za zabrinutost.
Štucanje nastaje kada se dijafragma bebe stegne, što uzrokuje izbacivanje zraka kroz glasnice i stvara zvuk štucanja. U većini slučajeva, štucanje ne predstavlja nikakav problem za bebu.

Iako može biti neugodno za odrasle, bebama obično ne uzrokuje veliku nelagodu. Ako štucanje traje predugo, preporučuje se konzultirati se s pedijatrom.

Ako želite spriječiti ili zaustaviti štucanje, evo nekoliko savjeta:

Kada želudac bebe postane prepun zraka, može doći do pritiska na dijafragmu, što izaziva grčeve. Da biste smanjili količinu zraka u želucu, korisno je praviti pauze tokom hranjenja i omogućiti bebi da podrigne. Pedijatri savjetuju da bebu obavezno zaustavite nakon što popije 30 do 60 mililitara mlijeka, kako bi podrignula, a zatim nastavite s hranjenjem. Ako dojenje traje, preporučuje se mijenjanje dojki i davanje pauze za podrigivanje.

Sisanje dude može pomoći u opuštanju dijafragme i ublažavanju štucanja. Također, trljanje leđa bebe i nježno ljuljanje naprijed-nazad može pomoći u smanjenju grčeva i zaustaviti štucanje.

Važno je izbjegavati tradicionalne metode koje nemaju znanstvenu osnovu, poput skakanja, povlačenja za jezik ili pijenja vode dok je osoba okrenuta naopako. Ovi postupci mogu uznemiriti bebu, a moguće je i da neće pomoći u zaustavljanju štucanja. Zbog toga je najbolje držati se sigurnijih i provjerenih metoda.

U većini slučajeva, štucanje kod beba je bezopasno i nestaje samo od sebe, ali ako traje duže ili izaziva zabrinutost, konzultirajte pedijatra.