Rezultati do kraja 2021.
16

Kako Pfizer i Moderna vrše ispitivanja svojih vakcina na djeci

I. S.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Američka pedijatrijska akademija (AAP) je prije nekoliko mjeseci predložila da se ispitivanje vakcina počne provoditi na djeci. Pfizer i Moderna trenutno ispituju svoje vakcine na najmlađoj dobnoj skupini do sada.

Moderna je sredinom marta počela testirati vakcinu na djeci mlađoj od 12 godina, što uključuje i bebe od 6 mjeseci. Ubrzo je i Pfizer objavio da će početi raditi isto.

Obje kompanije se oslanjanju na sličan način doziranja s ciljem da istraživačima omoguće da utvrde koliko vakcine djeca mogu podnijeti i da li će i dalje biti adekvatno zaštićene u toj određenoj dozi.

Kako izgledaju probne faze?

Modernino ispitivanje obuhvata 6.750 zdrave djece u Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi. Svako novorođenče i starije dijete dobije po dvije doze u razmaku od 28 dana. Za razliku od ispitivanja vakcina za odrasle ljude, ovo ispitivanje će biti urađeno u dvije faze. U prvom dijelu, djeca između 2 i 12 godina dobijaju dvije doze od po 50 ili 100 mikrograma. Dojenčad i djeca mlađa od 2 godine primaju 2 doze od 25, 50 ili 100 mikrograma.

Najmlađa djeca primaju najniže doze i nadgledaju se zbog reakcija. Na osnovu rezultata, narednim učesnicima u ispitivanju se daju veće doze. Trenutno istraživači provode analizu kako bi utvrdili koja je doza najsigurnija i najbolje štiti svaku dobnu skupinu.

Krv se vadi na dan vakcinacije, mjesec dana poslije i nakon pet mjeseci. Krvna slika će se koristiti kako bi se utvrdilo kako djeca reagiraju u cilju potvrđivanja odgovarajućih doza.

"Djeci dajemo različite doze. Daju se postepeno kako bi odredili koja je naučinkovitija. Dakle, započinjemo sa manjom dozom. I dalje primaju dvije doze kao odrasli, ali u različitim 'jačinama'", rekao je Steve Plimpton, glavni odgovorni za ispitivanje Modernine vakcine na djeci u Phoenixu.

S druge strane, Pfizerovo ispitivanje u prvoj fazi uključuje 5.000 djece širom zemlje i dobijaju drugu dozu nakon 21 dan, kao što je slučaj i sa vakcinama za odrasle.

Tada započinje druga faza ispitivanja u kojoj se odlučuje da li će djeca dobiti doze odabrane analizom ili placebo vakcinu sa slanom vodom, piše Popsugar.

Kada će rezultati ispitivanja vakcina na djeci biti objavljeni?

Kako kaže Plimpton, prvobitno je predviđeno da će Modernino ispitivanje trajati 14 mjeseci, ali se vjeruje da bi se vremenski raspon mogao skratiti. Veliki broj roditelja je zainteresovan da uključe svoju djecu u ispitivanje.

"Čine se vrlo spremnim. Zovu doslovno čitav dan i pitaju kada mogu vakcinisati svoju djecu. Indirektno će zaštititi i sebe i one oko njih koji bi potencijalno mogli biti u opasnosti", rekao je on.

Iz Pfizera očeuju da će rezultati stići do druge polovine ove godine, najvjerovatnije u zimu.

Ovo ispitivanje je dobra vijest za one željne sigurne i efikasne vakcine protiv koronavirusa odobrene za upotrebu kod djece. Međutim, David Wohl, direktor klinike za ispitivanje vakcina na Univerzitetu u Sjevernoj Karolini, ga dovodi u pitanje jer se brzo provodi.

Wohl je izjavio da je ispitivanje izgledalo dobro osmišljeno i da će vjerovatno biti djelotvorno, ali se pita zašto djecu treba pratiti samo godinu dana, dok odrasle osobe u Moderninom ispitivanju prate dvije godine. Također je za New York Times rekao da je bio iznenađen kada je vidio da se vakcina testira na tako maloj djeci.

"Zar ne trebamo prvo vidjeti šta se događa sa starijom djecom prije nego što pređemo na malu", upitao je.

Iz Pfizera su krajem marta objavili da je njihova vakcina stopostotno efikasna kod adolescenata u dobi od 12 do 15 godina. Moderna od decembra provodi ispitivanje za mlade od 12 do 17 godina. Otkrili su da bi dobni okvir za njihovu vakcinu mogao biti odobren do jeseni. Iz Johnson & Johnsona su rekli da će pričekati sa testiranjem vakcine na maloj djeci.

Nijedna kompanija se nije obavezala na objavljivanje tačnog perioda kada će se moći vakcinisati mala djeca. Mnogi stručnjaci, uključujući Anthonyja Faucija, šefa američkog Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti, predviđaju da to neće biti slučaj do početka 2022. godine.