Budite oprezni
9

Kako pomoći anksioznom djetetu: Ovo su riječi koje trebate izbjegavati

Piše: A. Ć.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Roditeljstvo je jedan od najvećih izazova u životu, a suočavanje s dječjom anksioznošću može biti posebno teško. Kada dijete osjeća tjeskobu, važno je da roditelji znaju kako da postupaju s njim kako bi mu pomogli da se osjeća sigurnije i smirenije.
Djeca koja su u anksioznom stanju ne mogu odmah shvatiti racionalne argumente jer njihova emocionalna reakcija preuzima kontrolu. Na tijelo se izlučuju hemikalije koje izazivaju reakciju borbe ili bijega, a dijete se osjeća preplavljeno i nesposobno za logičko razmišljanje.

Roditelji često kažu: "Nemaš se čega plašiti." Iako ova izjava možda ima smisla za odraslu osobu, djeca koja osjećaju tjeskobu ne mogu jednostavno isključiti svoje strahove. Strah koji oni doživljavaju, iako možda nije temeljen na stvarnoj prijetnji, za njih je vrlo stvaran.

Još jedna česta reakcija roditelja je pokušaj objašnjavanja svih razloga zbog kojih se dijete ne mora brinuti. Međutim, kada je dijete tjeskobno, teško je da će moći obraditi sve racionalne argumente. U tom trenutku, dječji mozak je pod stresom i logički dio mozga je "isključen", dok emocionalni dio preuzima.

Ponekad roditelji kažu: "Prestani biti toliko zabrinut." Iako djeca obično žele prestati brinuti, nisu u mogućnosti da to postignu bez pomoći. Tjeskoba nije nešto što se može jednostavno isključiti, i djeca često ne znaju kako da se smire u takvim trenucima.

Kada je dijete anksiozno, ono se osjeća bespomoćno. Razumijevanje osjećaja svog djeteta i postavljanje se u njegovu perspektivu pomoći će roditeljima da adekvatno odgovore na potrebe svog djeteta. Empatija stvara prostor za djetetovo smirenje, jer će osjetiti da je shvaćeno i podržano.