Preporuke roditeljima
16

Kako postavljanje strogih pravila i pretjerana kontrola utječu na vašu djecu

Piše: D. V.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Roditelji često vjeruju da ograničavanje izlazaka i postavljanje strogih pravila štiti djecu od opasnosti, ali ipak pretjerana kontrola može dovesti do problema u razvoju samopouzdanja, socijalnih vještina i donošenja odluka.
Naime, djeca koja odrastaju u autoritarnim porodicama gdje su pravila pooštrena i bez prostora za raspravu češće razvijaju tjeskobu i nisko samopouzdanje. Također, djeca odgajana u okruženju koje omogućava autonomiju i otvorenu komunikaciju razvijaju bolje socijalne vještine i osjećaj odgovornosti.

Adolescenti koji imaju veću slobodu donošenja odluka u tinejdžerskim godinama kasnije pokazuju viši nivo emocionalnog prilagođavanja. Strogo kontrolisana djeca često postaju buntovnija ili skrivaju informacije od roditelja umjesto da s njima otvoreno komuniciraju.

Autoritativni stil roditeljstva kombinuje jasna pravila s toplinom i fleksibilnošću i smatra se najzdravijim za razvoj djeteta. Također, druženje s vršnjacima je ključan dio odrastanja, a socijalna interakcija mogućava djeci da razviju empatiju, komunikacijske vještine I osjećaj pripadnosti.

Kada su djeca previše ograničena, mogu se osjećati izolirano što dovodi do socijalne nesigurnosti i problema s mentalnim zdravljem. Postavljanje fleksibilnijih pravila poput dogovora povratku kući umjesto stroge zabrane potiče odgovornost.

Druženje s vršnjacima je također ključan dio odrastanja, a socijalna interakcija mogućava djeci da razviju empatiju, komunikacijske vještine i osjećaj pripadnosti. Kada su previše ograničena, djeca se mogu osjećati izolirano što dovodi do socijalne nesigurnosti i problema s mentalnim zdravljem.

Postavljanje fleksibilnijih pravila poput dogovora o povratku kući umjesto stroge zabrane potiče odgovornost. Djeca koja imaju povjerenje roditelja su često odgovornija jer ne osjećaju potrebu za tajnovitošću ili buntovnim ponašanjem.