Kako prepoznati znakove stresa kod djece: Ključni simptomi na koje treba obratiti pažnju

Ako primijetite jedan ili više sljedećih znakova, dobro je odvojiti vrijeme da razgovarate sa svojim djetetom, kako biste saznali kroz šta prolazi i kako mu možete pružiti podršku.
Zabrinutost i napetost - Djeca mogu pokazivati nervozu kroz grickanje noktiju, uvijanje ili žvakanje kose te pretjeranu zabrinutost zbog svakodnevnih situacija.
Promjene u ponašanju - Ako vaše dijete iznenada pokazuje ponašanja koja nisu uobičajena za njega i to traje više sedmica, to može biti znak da nešto nije u redu.
Povećana razdražljivost i agresija - Djeca pod stresom mogu biti lako frustrirana, ljuta ili mogu iskaljivati emocije na članovima porodice.
Problemi sa snom - Teškoće pri uspavljivanju, loš san ili česte noćne more takođe mogu ukazivati na prisutnost stresa.
Povlačenje u sebe - Ako dijete izbjegava druženje s porodicom ili se ne želi uključiti u uobičajene aktivnosti poput obroka ili odlaska na spavanje, to može biti znak emocionalne uznemirenosti.
Promjene u apetitu - Stres može utjecati na prehrambene navike, pa dijete može jesti znatno više ili manje nego inače, što može dovesti do promjena u tjelesnoj težini.
Fizički simptomi - Emocionalni stres kod djece se može manifestovati kao česte glavobolje, bolovi u stomaku, bol u prsima ili konstantan umor.
Kako pomoći djetetu koje pokazuje znakove stresa?
Saslušajte ih i ozbiljno shvatite njihove brige - Ono što se vama može činiti kao mala stvar, djeci može predstavljati veliki izvor stresa. Pokažite razumijevanje i pružite im osjećaj sigurnosti.
Razgovarajte o načinima suočavanja sa stresom - Pomoću otvorenog razgovora, podstaknite dijete da razmišlja o svojim osjećanjima i zajednički pronađite načine kako da se bolje nosi sa stresnim situacijama.
Ograničite vrijeme pred ekranima i pratite online sadržaje - Djeca lako mogu biti izložena uznemirujućim informacijama putem interneta. Važno je pratiti šta gledaju i koliko vremena provode ispred ekrana.
Obratite pažnju na promjene u porodičnom okruženju - Djeca su osjetljiva na porodičnu atmosferu. Problemi poput finansijskih briga ili dolaska novog člana porodice mogu uticati na njih više nego što mislite. Pokušajte izbjeći razgovore o teškim temama pred djecom.
Budite prisutni i dostupni - Čak i ako niste sigurni da se dijete nosi sa stresom, važno je posvetiti mu pažnju i pomoći mu da se osjeća viđeno i shvaćeno.
Na kraju, iako se problem možda ne čini velikim iz vaše perspektive, razgovor o stresu i emocijama uči dijete važnim životnim vještinama koje će mu pomoći tokom cijelog života. Pravovremena podrška i razumijevanje čine veliku razliku.