
Studija objavljena u časopisu Scientific Reports pokazuje da pokreti fetusa omogućavaju bebi da izgradi osnovnu mrežu mozga kako bi razumjela koji se dio tijela kreće.
Istraživači kažu da s ovim trzajima i udarcima bebe zapravo pokušavaju stimulirati važne veze u svom rastućem mozgu i da im to pomaže da naprave unutrašnju 'mapu' vlastitog tijela.
"Ovi udarci, poznati kao pokreti fetusa, omogućavaju bebi da izgradi osnovnu moždanu mrežu kako bi razumjela koji dio tijela se kreće i dodiruje", izvještava Live Science.
Tim je analizirao moždane talase beba starih 2 dana, od kojih su neke rođene prerano. Korištenje neinvazivne elektroencefalografije (EEG) pokazalo je da bebini udarci aktiviraju područje njegovog mozga povezano sa senzornim ulazima, poznato kao somatosenzorni korteks.
Nadamo se da će ova fascinantna otkrića pomoći u njegovanju mozga u razvoju prijevremeno rođenih beba i ohrabriti njihove zdravstvene timove da stvore okruženje koje oponaša maternicu kako bi promoviralo razvoj.
"Nalazi studije mogu imati implikacije na neonatalnu kliničku njegu, kao što je kako povijati prerano rođenu bebu kako bi mogla zadržati osjećaj da je u maternici i nastaviti razvijati ovu osnovnu moždanu mrežu", rekli su autori studije Kimberley Whitehead i Lorenzo Fabrizi sa Univerziteta u Londonu.
Povezanost udaraca nogom s moždanom aktivnošću prestaje nekoliko sedmica nakon rođenja. Većina trudnica osjeća da se beba kreće između 16. i 24. sedmice trudnoće. Osjećaju se kao kvržice, treperenje, golicanje, zavisno od toga koliko je trudnoća odmakla, a osećaj je individualan za svaku ženu.