Umjereno povraćanje ne predstavlja prijetnju djetetovom razvoju, jer je beba dobro zaštićena u majčinom stomaku. Važno je napomenuti da, sve dok trudnica uspije unositi tekućinu i održati barem minimalan unos hrane, povraćanje ne bi trebalo imati negativne posljedice.
Međutim, kod nekih trudnica, mučnine mogu postati ozbiljniji problem. Ako povraćanje postane učestalo i ako traje duže od očekivanog, može dovesti do ozbiljnijih komplikacija.
Takve situacije povezane su s većim rizikom od preuranjenih porođaja ili niske porođajne težine djeteta. Zato je bitno pratiti simptome i obratiti se stručnjaku ukoliko se stanje pogorša.
Kako olakšati simptome mučnine u trudnoći?
Za početak trebate izbjegavajte začinjenu i masnu hranu te kofein jer oni potiču proizvodnju želučane kiseline.
Za doručak birajte voće ili žitarice, kako bi smanjili odjećaj gladi. Uz to dokazano je da fizička aktivnost smanjuje sipmtome mučnine, a šetnja i joga idealan su način da ostanete aktivni tokom trudnoće.
Bitno je naglasiti da unosite i dovoljno tekućine u vaš organizam, a dnevno se preporučuje dvije do tri litre vode.
Ipak, ako mučnine nisu previše intenzivne i ne traju predugo, nema razloga za zabrinutost. No, i dalje je bitno konzultirati se s ginekologom ili porodičnim doktorom kako bi se osigurala pravovremena pomoć ukoliko simptomi postanu teži.