Dječji umor
8

Zašto djeca trljaju oči kada su umorna?

Piše: N. C.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Vjerovatno ste primijetili da djeca često trljaju oči kada se umore. Mnogi roditelji, vaspitači i staratelji se pitaju zašto to rade i šta ovaj pokret znači.

Djeca su pravi mali istraživači svijeta oko sebe, svakodnevno se suočavaju s raznim podražajima, zadacima i izazovima koji ih iscrpljuju. Uz sve ovo pretjerano istraživanje, stimulaciju i informacije koje primaju tokom dana, nije ni čudo da se umore. Umor često dovodi do toga da djeca trljaju oči.

Djeca često preko dana preopterećuju svoje tijelo igrama i raznim aktivnostima. Fizički umor znači da mišići i zglobovi rade do svojih granica, uzrokujući nelagodu, napetost i potrebu za odmorom. Kada su im oči umorne od dugotrajnog buljenja ili naprezanja, djeca često pribjegavaju trljanju očiju kako bi ublažila nelagodu. Osjećaj umora nije uvijek samo fizički.

Djeca se moraju fokusirati na razne zadatke tokom dana, koji mogu uključivati ​​i fizičke i mentalne izazove. Kada se dijete fokusira na zadatak, kao što je pisanje, čitanje ili rješavanje problema, njegovom mozgu je potreban odmor. Osim toga, mogu doživjeti emocionalni stres zbog novih iskustava ili zadataka, što povećava potrebu za opuštanjem.

Ako su djeca pod stresom, bilo zbog škole, porodičnih problema ili drugih faktora, mogu početi patiti od emocionalnog umora. To se može manifestovati naglim i čestim trljanjem očiju. Ponekad djeca ne shvaćaju da će im mirovanje pomoći, ali instinktivno pribjegavaju ovoj radnji kako bi se smirili.

Trljanje očiju nije samo navika, već može pomoći djeci na nekoliko načina:

Štiti vaše oči od neugodnosti

Kada su vam oči umorne, možete osjetiti neugodne senzacije kao što su svrab, peckanje ili osjećaj suhoće. Kada djeca trljaju oči, pokušavaju eliminirati ove nadražujuće tvari i tako zaštititi svoje oči. Trljanje očiju prirodan je način na koji tijelo pokušava osloboditi napetost koja nastaje uslijed dugotrajnog naprezanja.

Aktivacija suznih žlijezda

Trljanje očiju može pomoći da se aktiviraju suzne žlijezde, što doprinosi boljoj vlažnosti očiju. Suze su ključne za održavanje zdravlja očiju, jer pomažu u čišćenju svih čestica i održavaju oči vlažnima. Dakle, trljanje očiju nije samo zaštitni refleks, već i način da se oči regeneriraju i ostanu zdrave.

Opuštanje

Osim što fizički štiti vaše oči, trljanje očiju djeluje i kao način opuštanja. Kada djeca trljaju oči, često oslobađaju napetost u tijelu i smiruju um. Ovo je svojevrsni signal tijelu da im je potreban kratak odmor. Ovaj jednostavan gest omogućava djeci da se usredsrede na odmor i poboljšanje svog zdravlja.

Iako je trljanje očiju sasvim normalna i prirodna reakcija na umor kod djece, roditelji i staratelji mogu pomoći u smanjenju potrebe za ovim pokretom. Važno je omogućiti djeci dovoljno vremena za odmor i spavanje te ih ohrabriti da redovno izvode vježbe opuštanja i izbjegavaju pretjerano naprezanje očiju (npr. provode previše sati pred ekranom).

Ako se trljanje očiju događa prečesto ili se javlja zajedno s drugim problemima, kao što su bol u oku ili glavobolja, preporučuje se da posjetite pedijatra ili očnog specijaliste kako biste isključili potencijalne zdravstvene probleme.