Unusual Marathon
516

Krajnje neobično: Najhrabriji maratonci pretrčali 42 km po sarajevskom smogu i ledu

I. P.
Foto: T. S./Klix.ba
(Foto: T. S./Klix.ba)
U Sarajevu je danas pod plaštom magle i smoga, po januarskom minusu i poledici, te cestama s nedjeljnom frekvencijom automobila održan jedan od najneobičnijih maratona na svijetu - Unusual marathon Sarajevo.

Nekoliko stotina trkača i boraca za zdrav aktivni život, po cijenu udisanja štetnih PM10 i PM2.5 čestica, istrčalo je danas nešto više od 42 kilometra, u cjelini ili u etapama, po ulicama i cestama glavnog grada Bosne i Hercegovine i njegove uže periferije.

Prvi je kroz cilj u centru "Safet Zajko" prošao Michael Baumgartner iz Austrije sa vremenom od 3 sata, 3 minute i 20 sekundi, a za njim su protutnjali Zaim Šuman sa vremenom od 3 sata, 4 minute i 20 sekundi te Dragan Suvajac iz Srbije sa vremenom od 3 sata, 14 minuta i 52 sekunde.

Među damama najbrža je bila Amela Trožić, ujedno i ambasadorica maratona, sa vremenom 3 sata, 21 minut i 56 sekundi, a iza nje su kroz cilj prošle Vedrana Gvozdenović iz Srbije sa 4 sata, 12 minuta i 42 sekunde i Džana Avdić sa 4 sata,18 minuta i 55 sekundi.

Pored pravog maratona, trčane su i štafete. Među vrstama štafeta našle su se "Jedna cura - dva pandura" gdje je jedna djevojka trčala sa dva muškarca i "Dvije ljepotice i zvijer" gdje su dvije djevojke trčale sa jednim muškarcem. Dionice su bile podijeljene na po 14 kilometara.

Od 347 učesnika njih 96 je istrčalo puni maraton od 42.125 metara. Ove godine broj učesnika je udvostručen, a procenat žena iznosio je respektabilnih 38 posto.

Jedan od zanimljivijih trčaka bio je Slovenac Renato Ribič koji je sarajevskim neobičnim maratonom zaokružio maratone u svih šest glavnih gradova bivših jugoslavenskih republika.

Temperatura zraka je u 10 sati, kada je utrka počela, iznosila oko minus dva stepena što je malo bolje od očekivane temperature. U vrijeme kada su posljednji trkači prolazili kroz cilj, oko 16 sati, temperatura je bila gotovo ista pa možemo reći da temperaturna varijacija nije utjecala na naše najhrabrije maratonce.

Trka uglavnom nije utjecala na gradski saobraćaj jer su pravila nalagala da učesnici poštuju saobraćajne propise uz stajanje na semaforima i propuštanje automobila.

Trčalo se od Centra "Safet Zajko" odakle su trkači otišli ka istoku, do Kozije ćuprije gdje su pravili zaokret i odakle se krenulo ka zapadu do Ilidže i Hrama Svetog Save u Blažuju. Trkači su se potom odatle vraćali nazad u Centar "Safet Zajko".