Studije sugeriraju da hladno vrijeme može povećati sagorijevanje kalorija tokom vježbanja jer je potrebna dodatna energija samo da bi se tijelo zagrijalo, pored one za izvođenje vježbi.
Kao primjer može se uzeti drhtanje koje predstavlja način na koji vaše tijelo koristi kretanje za stvaranje topline dok se prilagođava hladnom okruženju.
Studija koja je pratila planinare u Wyomingu pokazala je da su oni koji su pješačili na temperaturama između -9 i -5 stepeni Celzijusa sagorjeli oko 30 posto više kalorija od onih koji su vježbali kada je temperatura bila viša od 10 stepeni.
Međutim, dodatno sagorijevanje kalorija možda neće potrajati, budući da vježba sama po sebi stvara mnogo topline, što znači da nećete morati drhtati ili na neki drugi način ulagati više napora da se zagrijete.
Također, moguće je da ćete tokom vježbanja po hladnijem vremenu sagorjeti manje masti, pokazuju neka istraživanja.
Jedno malo istraživanje pokazalo je da su muškarci dok su vozili bicikl na temperaturama između 10 i 21 stepen Celzijusa sagorjeli više masti nego kada su izvodili istu vježbu na -4 stepena Celzijusa.
Hladnije vrijeme uzrokuje sužavanje ili smanjenje krvnih sudova, što ograničava koliko efikasno tijelo može razgraditi masnoće i transportirati nastale masne kiseline do mišića za energiju.
Također, moguće je da ćete više jesti nakon zimskog treninga. Dok vježbanje na hladnom može potrošiti još nekoliko kalorija, možda neće pomoći kalorijskom deficitu, jer ćete vjerovatno jesti više da biste to nadoknadili.