Za zdrav život
0

Ovom hranom na prirodan načini snizite holesterol

N. C.
(Foto: Shutterstock)
(Foto: Shutterstock)
Holesterol je vrsta masnoće koja je prisutna u krvi. Tijelo koristi holesterol za obavljanje raznih aktivnosti kao što je održavanje fleksibilnosti staničnih stijenki, sintetiziranje hormona, žučne kiseline i vitamina D.

Postoje dvije vrste kolesterola: lipoprotein niske gustoće (LDL) - loš holesterol koji povećava rizik srčanih bolesti te lipoprotein visoke gustoće (HDL) - dobar kolesterol koji smanjuje rizik od srčanih bolest. Osim holesterola, pod masnoće u krvi ubrajamo i trigliceride.

Biosinteza holesterola odvija se u jetri iz koje se, s pomoću odgovarajućih proteina, prenosi dalje u tijelo za različite namjene. Jedan se dio kolesterola vraća u jetru gdje služi za sintezu drugih steroida. Ako ta dva procesa nisu usklađena, dolazi do nakupljanja kolesterola u žuči (žučni kamenci) ili na stijenkama arterija (arterioskleroza).

Nužan je za funkcioniranje organizma, a nalazi se u staničnim membranama svih tkiva, dok je najviše prisutan u mozgu i leđnoj moždini.

Faktori koji utječu na razinu holesterola su prekomjerna tjelesna težina, dob, porodična anamneza i hrana bogata zasićenim masnoćama. Holesterol može dovesti do začepljenja arterija, ali se može smanjiti uvođenjem zdrave prehrane i redovne tjelovježbe. Donosimo prirodnih lijekova koji vam mogu pomoći da prirodnim putem snizite razinu holesterola.

Prirodni lijekovi za snižavanje holesterola

Određena hrana sadrži holesterol, a druga hrana može potaknuti jetru da ga proizvodi više. Prema Nacionalnom institutu za srce, pluća i krv, izbor načina života vodeći je uzrok visokog kolesterola.

Kurkuma

Kurkuma je jedna od namirnica koja je prirodni lijek protiv masnoće u krvi. Kurkuma pomaže u smanjenju holesterola na stijenkama arterija. Dodajte kurkumu svojoj prehrani ili pijte mlijeko s kurkumom prije spavanja kako biste smanjili loš holesterol. Ipak, najbolji način je da ujutro popijete pola kašičice kurkume s toplom vodom.

Bijeli luk

Bijeli luk sadrži visoku koncentraciju alicina, spoja koji sadrži sumpor i koji je poznat po značajnom smanjenju ukupnog LDL holesterola.

Sjemenke lana

Sjemenke lana sadrže alfa-linolensku kiselinu, esencijalnu omega-3 masnu kiselinu za koju se pokazalo da snižava LDL kolesterol, kao i razinu triglicerida. Istraživanje je još u toku kako bi ove tvrdnje potvrdilo nekoliko nutricionista.

Riblje ulje

Riblje ulje izvrstan je izvor omega-3 masnih kiselina. Redovan unos ovih masnih kiselina u obliku ribe, poput skuše, lososa, pastrve, sardine i iverka pomaže u snižavanju razine holesterola i rizika od razvoja kardiovaskularnih bolesti. Ako ste vegetarijanac, počnite uzimati dnevno 100 miligrama tableta ribljeg ulja kako bi regulirali masnoću u krvi.