
"Ako pojedete kivi s korom, zapravo ćete dobiti 50 posto više vlakana i nešto više vitamina i hranjivih tvari", rekao je.
Stručnjaci s klinike Cleveland također vjeruju da jedenje kore kivija povećava sadržaj vlakana za 50 posto. Kožica zlatnog kivija sadrži oko tri grama vlakana, dok kora zelenog kivija ima otprilike 3,5 grama.
Vlakna su nevjerovatno ključni dio uravnotežene ishrane. National Health Service sugeriše da je povećani unos povezan sa smanjenim rizikom od bolesti srca, dijabetesa tipa 2, moždanog udara i raka crijeva. Pored toga, preporučuje se da prosječni dnevni unos vlakana bude barem 30 grama.
Međutim, ako vam se jedenje kore kivija čini previše bizarnim, postoje načini da to učinite manje zastrašujućim. Jedno od mogućih rješenja je dodati cijelo voće u smoothie ili zeleni sok ili možete kivi nasjeckati na manje komade.
"Alternativno, ako vam je ovo malo čudno, uvijek ga možete narezati, a ovako ga je puno lakše jesti. Kivi je izvrstan za zdravlje vaših crijeva. Bogat je vitaminom C, omogućuje rast dobrih bakterija i pomaže u sprječavanju zatvora", naveo je ljekar Salhab.
Unatoč potencijalnim prednostima, konzumacija kože kivija ne preporučuje se određenim osobama, posebno onima koji imaju problem s bubrežnim kamencima. To je prije svega zato što kivi ima visok sadržaj oksalata, što može povećati rizik kod ljudi predisponiranih za ovaj zdravstveni problem.
Registrirana dijetetičarka Gillian Culbertson rekla je da se oni mogu pomiješati s kalcijem u vašem tijelu, što ga sprječava da se pravilno apsorbuje i može uzrokovati stvaranje kristala oksalata u vašim bubrezima i zglobovima. To može dovesti do bubrežnih kamenaca ili gihta.
Postoje i brojni alternativni načini za uključivanje više vlakana u vašu ishranu. NHS kao dio toga preporučuje žitarice bogate vlaknima, integralni hljeb, grah, voće i razno povrće.