Neki od svjetski popularnih kuhara smatraju da je pranje neophodno, dok njihove kolege tvrde suprotno naglašavajući da je za uklanjanje bakterija i klica dovoljna visoka temperatura.
No, ko ima pravo?
Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) svake godine podsjeća kuhare kako spriječiti trovanje hranom, u ovom slučaju piletinom.
"Ne perite sirovu piletinu. Možete prenijeti patogene bakterije s piletine na ostale namirnice ili kuhinjski pribor", stoji u studiji objavljenoj 2019.
Don’t wash your raw chicken! Washing can spread germs from the chicken to other food or utensils in the kitchen. https://t.co/QlFpd1alG3 pic.twitter.com/bLB1ofcuh7
— CDC (@CDCgov) April 26, 2019
Također, naglašavaju da nakon upotrebe piletine, dasku koju ste upotrebljavali za rezanje iste ne koristite za druge namirnice. Važno je temeljito oprati posuđe, ali i ruke nakon rukovanja sirovom piletinom.
"Pranje doista ne uklanja patogene bakterije, ali kuhanje to čini".
Kada je riječ izričito o piletini, najdeblji komad mesa trebao bi se pripremati na temperaturi od 75°C, kako bi bio bezbjedan za jelo.
Iako već godinama CDC i USDA savjetuju da se piletina ne pere prije kuhanja, mnogi to nastavljaju raditi.
"Ako kupite svježa pileća prsa bez kožice, nemate ih potrebe prati, ali ako kupite piletinu iz supermarketa koja je prethodno stajala u svojim izlučevinama i krvi, vjerovatno ćete se bolje osjećati ako je operete. No, nemojte to činiti", tvrdi chef Luca Corazzina.
"Umjesto toga, natopite piletinu sokom od limuna ili sirćetom i ostavite je da odstoji sat ili dva prije pripremanja", savjetuje on.