Četiri razloga zbog kojih trebate očistiti poklopac limenke prije upotrebe
Limenke s hranom i pićima dugo putuju prije nego što ih kupite u najbližoj prodavnici. Skladište se u velikim skladištima i prevoze u kamionima, gdje bi potencijalno mogli biti kontaminirani prisutnošću malih životinja ili samom prljavštinom okoliša u kojem se čuvaju.
Na limenku je mogla mokriti životinja
Životinjski urin može biti izvor prenošenja brojnih bolesti, jedna od njih je leptospiroza. Ovo je bolest koju uzrokuje bakterija koja se može naći u urinu životinja poput miševa i štakora. Leptospiroza se prenosi direktnim kontaktom s bakterijama. Neki od simptoma uključuju temperaturu, glavobolju, bolove u mišićima i opću slabost.
Konzervirana roba dolazi u dodir s prašinom i prljavštinom
Prašina sadrži mikroorganizme koji su odgovorni za bolesti. Na primjer, bakterija Bacillus cereus može uzrokovati proljev, grčeve u stomaku, pa čak i povraćanje.
Insekti poput žohara mogu na limenkama odlagati jaja ili izmet
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, ovi insekti šire bolesti poput dizenterije, gastroenteritisa, proljeva, tifusa, gangrene i gube. A najbolji način da se to izbjegne je pranje limenki vodom i tečnim sapunom prije nego što ih otvorite.
Tragovi životinja ili insekata mogu upasti u vašu hranu
Poklopci limenki mogu sadržavati male tragove insekata poput muha, pauka ili žohara. Ako ne očistite poklopac, oni mogu proći nezapaženo i riskirate da vam padnu u hranu i zagade vam pripremu hrane. Uz to, neki su insekti, poput muha, prenositelji više od 60 bolesti, uključujući tifus, koleru i dječju paralizu.