Obratite pažnju
7

Koje su najčešće greške prilikom pranja odjeće u mašini

Piše: D. V.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Ukoliko prilikom pranja odjeće ne osjećate miris omekšivača moguće je da pravite jednu, uobičajenu grešku.

Naime, odjeća će duže zadržati oblik i boju te se sporije oštetiti ukoliko je perete na nižim temperaturama. Osim toga topla ili hladna voda može podnijeti prljavštinu jednako dobro kao i vruća ukoliko imate adekvatnu mašinu za veš i deterdžent.

Predmete poput posteljine ili krpa potrebno je prati na 90 stepeni zbog dezinfekcije, a svu ostalu odjeću preporučljivo je prati na nižim temperaturama.

Višak deterdženta može začepiti dozator deterdženta i uzrokovati neugodne mirise, a previše omekšivača oštetit će odjeću. Korisno je da pažljivo pročitate doze navedene na pakovanju i ne zaboravite koristiti mjernu čašicu.

Također, osim što će učiniti tkaninu mekanom, omekšivač će i olakšati peglanje, ali je korisno da prilikom pranja peškira, sportske odjeće i drugih odjevnih predmeta od elastina ili spandexa ne koristite omekšivač.

Kada je riječ o farmerkama, preporučeno je njihovo pranje u mašini s omekšivačem kako bi se boja duže očuvala. Osim toga, nepravilno sušenje utječe na vašu odjeću jednako loše kao i nepravilno pranje. Zbog toga se ne savjetuje da koristite automatsko sušenje, jer se na taj način vaše stvari brže troše i gube boju. Prije sušenja korisno je da protresete odjeću kako biste spriječili gužvanje.

Kako biste izbjegli oštećenjana na djeći korisno je da održavate svoju veš mašinu na pravi način. Naime, nakon svakog pranja potrebno je isprazniti mašinu, zatim ukloniti ostatak deterdženta s gume na vratima, kao i jednom mjesečno pustiti mašinu da radi prazna s deterdžentom i dezinficijensom.