Ako ste jedan od onih sretnika koji svako jutro uđu u topao automobil parkiran u garaži ili barem ispod nadstrešnice, onda vam ovaj savjet nije potreban. Međutim, svi vi koji nemate te sreće i morate svaki dan zimi da skidate debeli sloj leda da biste mogli da se odvezete na željenu lokaciju, sigurno ćete biti sretni zbog toga. Da vidimo kakav je proces i šta vam treba.
Prije nego što se uhvatite u koštac sa ledom, upalite auto
Pokrenite motor prije nego što počnete da odleđujete vozilo. Uključeno grijanje i druge funkcije će ubrzati proces i pomoći da se led otopi.
Međutim, nikada ne ostavljajte automobil da radi predugo jer to može dugoročno oštetiti motor. Prazan hod također povećava količinu izduvnih gasova i stakleničkih plinova u zraku pa upalite automobil prije nego počnete strugati led.
Poprskajte tečnost od kiselog krastavca
Pomalo iznenađujuće, kisela otopina u kojoj se kisele krastavci mogu pomoći u topljenju leda i snijega. Tečnost za kiseljenje može se nanijeti na vjetrobran i druge staklene površine vašeg automobila kako bi se spriječilo nakupljanje leda na temperaturama do -20 stepeni. Na taj način nećete morati da stružete led sa stakla sljedećeg dana.
Kako djeluje tečni kiseli krastavčić?
Slanica od kiselih krastavaca djeluje na sličan način kao i sol. Kiselina sama po sebi sadrži natrij hlorid. Njegova upotreba kao sredstva za odleđivanje je zapravo prilično jednostavna. Ovisno o tome koliko soli već ima u salamuri od kiselih krastavaca, možda ćete morati dodati još soli ovisno o vanjskim temperaturama. U većini slučajeva, međutim, sama tekućina za kiseljenje dobro djeluje.
Tečnost za kiseljenje je ekološki prihvatljivija od nekih alternativa, a također je relativno jeftina s obzirom da je nusproizvod kiselih krastavaca. Na kraju, ali ne i najmanje važno, neće oštetiti betonsko dvorište, što se ne može uvijek reći za sol.