Nisu ni toksični
2

Ne volite miris octa? Ova dva sastojka efikasno će ukloniti kamenac i ostaviti osjećaj svježine

Piše: L. R.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Mrlje od kamenca mogu biti tvrdokorne ako se ne tretiraju redovno pa je dobro znati i za neke jednostavne opcije čišćenja. Međutim, ukoliko želite nešto prirodnije sredstvo, ali ne volite miris octa, trebali biste koristiti limunsku kiselinu i sodu bikarbonu.
Ako vam kroz slavine teku velike količine minerala, vjerovatno već znate kakve probleme tvrda voda može izazvati u vašem domu. No, ono što će mnogi prvobitno uočiti su mrlje od kamenca na određenim mjestima u kupatilu.

Dok mnogi ljudi koriste ocat kao svestrano sredstvo za čišćenje, nekim ljudima to nije opcija. Jak miris octa zna trajati satima pa se iz tog razloga savjetuje korištenje limunske kiseline i sode bikarbone, koje će usput i osvježiti prostor.

Razlog zašto je limunska kiselina tako učinkovita protiv kamenca je njena visoko kisela pH vrijednost. Kada se ova kiselina nanese na naslage na površinu, ona razgrađuje kalcijev karbonat u kamencu, što olakšava njegovo uklanjanje.

Proizvodi za uklanjanje kamenca dostupni su u trgovinama i mogli bi obaviti posao, ali nakupljanje kamenca može se pojaviti na bilo kojoj površini, od kupaonskog umivaonika do kuhala za čaj.

Zbog toga želite nešto što neće ostaviti trag bez obzira na to gdje se nanese. Ova mješavina limunske kiseline i sode bikarbone sigurna je za korištenje na većini površina i nije toksična, što vam pomaže da učinkovito riješite kamenac bez brige o oštećenjima ili nesigurnim hemikalijama.

Dok će limunska kiselina sama razgraditi kamenac, ponekad vam je potreban dodatni abraziv za tvrdokorne mrlje. Zbog toga se koristi soda bikarbona.

Prema tome, prvo pospite sodu bikarbonu po kamencu, a zatim otopite kašiku limunske kiseline u prahu u toploj vodi, namočite krpu za pranje u smjesu i stavite je na sodu bikarbonu. Ostavite da djeluje 30 minuta kako bi limunska kiselina reagovala.

Nakon što podignete krpu, mekom četkom uklonite naslage i isperite. Ako postoje preostala mjesta koja se jednostavno ne otpuštaju, pokušajte ih istrljati limunovom korom. Ponovno isperite toplom vodom i obrišite kako biste postigli blistavi izgled vaših površina.

Teško je reći koliko često će se kamenac pojaviti jer to ovisi o količini minerala u vašoj vodi, ali važno je napomenuti da će se vratiti. Kako biste izbjegli tvrdoglavo nakupljanje, pokušajte pratiti svoju rutinu čišćenja i redovito brišite problematična područja kiselom otopinom. To će olakšati proces čišćenja i spriječiti veće probleme poput začepljenih cijevi i stvaranja bakterija.