Pažljivo ih koristite
59

Ova sredstva za čišćenje mogu biti opasna za zdravlje

N. C.
© Shutterstock
© Shutterstock
Proljeće je vrijeme generalnog čišćenja naših domova. Međutim, ne dozvolite da čišćenje utječe na vaše zdravlje zbog proizvoda koje koristite.

Mnogi proizvodi za čišćenje sadrže toksine i štetne sastojke koji mogu izazvati napade astme, izazvati alergijske reakcije, utjecati na reproduktivno zdravlje, pa čak i povećati rizik od raka.

Sredstva za čišćenje pećnice

Studija iz 2017. objavljena u časopisu Clinical Toxicology otkrila je da je slučajno gutanje sredstava za čišćenje pećnice obično rezultiralo povraćanjem, bolovima u trbuhu i iritacijom grla, dok je izravan dodir s kožom uzrokovao opekline. Osim toga, udisanje sredstava za čišćenje pećnice dovelo je do respiratornih problema, uključujući bol istezanje u prsima te kašalj.

Peter Michael, zdravstveni savjetnik i glavni medicinski direktor VUE-a ističe da sredstva za čišćenje pećnice sadrže niz hemikalija, uključujući lužinu i amonijak, koje mogu naškoditi vašem zdravlju.

"Ove hemikalije mogu izazvati iritaciju kože i očiju te nadražiti dišni sistem ako se udahnu. U teškim slučajevima sredstva za čišćenje pećnica mogu izazvati hemijske opekotine na koži i očima, što dovodi do ozbiljnih respiratornih problema", dodaje.

Izbjeljivač

Izbjeljivač se vrlo često koristi u različite svrhe u domaćinstvu, od sterilizacije do uklanjanja mrlja. Međutim, izbjeljivač sadrži kemijski spoj nazvan natrijev hipoklorit za koji je utvrđeno da uzrokuje iritaciju, mučninu, povraćanje, vrtoglavicu, poteškoće s disanjem, glavobolje i kašalj kada se udiše, prema studiji iz 2022. objavljenoj u časopisu Environmental Analysis Health and Toxicology.

“Izbjeljivač je uobičajeni proizvod za čišćenje u kućanstvu koji može uzrokovati respiratorne probleme, osobito kada se koristi u slabo prozračenim prostorima.Pare iz izbjeljivača mogu nadražiti oči, nos i grlo, što dovodi do piskanja, kašlja i nedostatka zraka. Izbjeljivač također može izazvati kemijske opekline na koži i očima ako se ne koristi pravilno", dodaje.

Osvježivači zraka

Važno je uvijek čitati etikete i slijediti upute na proizvodima za čišćenje kako biste smanjili rizik od štete za svoje zdravlje. Osim toga, prirodni proizvodi za čišćenje mogu biti sigurnija i zdravija alternativa tradicionalnim proizvodima za čišćenje.

"Mnogi osvježivači zraka sadrže hlapljive organske spojeve (VOC) koji mogu nadražiti oči, nos i grlo te uzrokovati glavobolje, vrtoglavicu i mučninu. Dugotrajna izloženost HOS-evima također može povećati rizik od određenih zdravstvenih problema, poput astme, alergija i bolesti dišnog sistema", dodaje.

HOS-evi nisu isključivi za osvježivače zraka i proizvode za čišćenje. Obično se nalaze u mnogim potrošačkim proizvodima, uključujući namještaj, boje i brtvila.

Lysol

Lysol proizvodi za dezinfekciju hvale se da mogu ubiti 99,9 posto virusa i bakterija, ali to ne znači da su njihovi sastojci sigurni za ljude. Dioksin, glavni sastojak koji se nalazi u proizvodima za čišćenje Lysol, vrlo je otrovna hemikalija koja je nusprodukt određenih industrijskih procesa, poput spaljivanja otpada, izbjeljivanja papira i proizvodnje pesticida i herbicida, tvrdi američki Nacionalni institut za okolišne zdravstvene nauke.

"Udisanje lizola može uzrokovati depresiju središnjeg živčanog sustava, dok izlaganje kože može uzrokovati alergijsku reakciju, poput crvenila ili blage upale. Gutanje Lysola također može biti opasno, jer sadrži 79 posto denaturiranog etanola, koji može iritirati oči i sluznicu", dodaje.

Također, dioksini mogu uzrokovati probleme u razvoju kod djece, probleme s neplodnošću kod odraslih, pobačaje, oštećenje imunološkog zdravlja i hormonske poremećaje.