Ne samo da može naštetiti vašem odvodu, već nakupljena masnoća može negativno utjecati na gradsku kanalizaciju i postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda.
S druge strane, hladna voda pomaže u stvrdnjavanju masnoće, tako da komadići ulja i masti mogu putovati kroz i iz cijevi. To ne znači da biste trebali steći naviku i ispirati masnoću svaki put kada kuhate.
Nakupljene masnoće i ulja treba sastrugati ili obrisati s tava prije nego što ih počnete prati. Možete držati namjensku staklenku za skupljanje masnoće ili isprobati trik s aluminijskom folijom kako biste se riješili masnoće. Dakle, kada čistite tave u sudoperu, neka voda bude hladna.
Kako pravilno oprati masne tave
Ispravno čišćenje tava pomaže u održavanju suđa u dobrom stanju i osigurava da nećete imati nečuvene račune za vodu. Najprije pustite da se posuda potpuno ohladi jer rukovanje vrućom masnoćom može biti opasno.
Nakon što se ohladi, riješite se masnoće tako da je izlijete u posudu ili ostružete u smeće. Nakon što ste dobro obrisali tavu papirnatim ubrusima ili novinama, operite je u sudoperu hladnom vodom i sredstvom za pranje suđa.
Za tvrdokornije mrlje, možda ćete trebati upotrijebiti malo sode bikarbone. Stoga je malo pospite po tavi i izribajte vlažnom spužvom. Soda bikarbona pomaže u uklanjanju masnoće bez oštećenja površine posude.
Međutim, budite oprezni kada koristite sodu bikarbonu na aluminijskim tavama i pazite da pravilno čistite keramičke tave kako biste im produžili životni vijek i zadržali kvalitetu. Također, imajte na umu da tave od lijevanog željeza zahtijevaju drugačiji način čišćenja kako bi ostale kvalitetne i bile lake za održavanje u budućnosti.