Znate li koliko često trebate čistiti stan i kojoj prostoriji se najviše trebate posvetiti
Ljudi često imaju tu dilemu koliko često trebaju čistiti stan ili kuću, zbog čega su stručnjaci dali pravi odgovor.
Koliko temeljito i koliko često bismo morali čistiti kuću ne ovisi samo o stanju prostorije, nego i o sobi koju čistimo, pojašnjavaju stručnjaci.
Spavaća soba ne zahtijeva toliko posla oko čišćenja kao neke druge prostorije u vašem domu. Nju biste trebali čistiti jednom sedmično, usisati podove, pospremiti ormare, zamijeniti i oprati posteljinu i obrisati prašinu.
Za razliku od spavaće sobe, kuhinju je potrebno češće prati i čistiti. Nakon kuhanja obavezno trebate pobrisati sve radne plohe i površine, oprati kuhinjski stol, staviti prljavo suđe u mašinu i maknuti sve namirnice koje ste koristili, a više vam ne trebaju.
Sudoper je potrebno da operete jednom dnevno li svaki drugi dan, zavisi od toga koliko ga često koristite. Frižider prebrišite onda kada se u njemu nalazi manje stvari, a nekoliko puta godišnje trebate ga detaljno oprati. Pod kuhinje operite i obrišite barem jednom sedmično.
Potreba čišćenja i pranja dnevne sobe zavisi od toga živite li sami ili u velikoj porodici. Podove u dnevnom boravku trebali biste oprati barem dva puta sedmično, ali i češće ukoliko imate kućne ljubimce.
Prašinu na policama, ormarićima i stolu potrebno je brisati dva do tri puta sedmično. Osim usisavanja tepiha, pločica ili parketa, jednom mjesečno trebali biste usisati i namještaj poput kauča ili naslonjača.
Kupatilo je prostorija koja se pored kuhinje najviše prlja pa je redovno čišćenje nužno ako vam je stalo do higijene. Umivaonik je potrebno oprati svaki dan, a najbolje je da to učinite odmah nakon korištenja. Jednaka je situacija i s kadom ili tušem.
Najviše pažnje trebate posvetiti čišćenju i pranju WC školjke, a obavezno je i svakodnevno brisanje daske antibakterijskom maramicom. Pod u kupatilu najbolje je prati jednom sedmično. Mašinu za veš potrebno je oprati jednom mjesečno.