Savjeti za parove
12

Kako emocionalna sigurnost utječe na izgradnju i održavanje ljubavnog odnosa

Piše: D. V.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Emocionalna sigurnost je jedan od ključnih faktora za izgradnju i održavanje zdravih partnerskih odnosa, a gubitak ove vrste sigurnosti u vezama može imati velik utjecaj na dinamiku odnosa.
Ovakav vid sigurnosti obuhvata osjećaj povjerenja, zaštite i međusobne podrške koji omogućava partnerima da se izraze, budu ranjivi i iskreni bez straha od osude, odbacivanja ili povređivanja. Posljedice gubitka sigurnosti mogu se odraziti kroz povećanje stresa, nesigurnosti i narušavanje međusobnog povjerenja.

Razumijevanje uzroka gubitka emotivne sigurnosti, simptoma i mogućih načina prevencije može pomoći u održavanju stabilnosti ljubavnog odnosa. Jedan od najčešćih uzroka gubitka emotivne sigurnosti je narušeno povjerenje među partnerima. To može nastati iz različitih razloga poput laži, zataškavanja informacija ili neispunjenih obećanja. Kada dođe do gubljenja povjerenja, obnova emotivne sigurnosti postaje izuzetno izazovna. Partneri koji se osjećaju povrijeđeno ili prevareno mogu početi razvijati sumnju prema partneru čime se smanjuje osjećaj sigurnosti u vezi.

Komunikacija je temelj svakog uspješnog odnosa, a kada partneri ne komuniciraju jasno, iskreno i otvoreno to može dovesti do nesporazuma, frustracija i gubitka povjerenja. Zatvorenost, izbjegavanje razgovora o bitnim temama ili prečesto svađanje bez želje za razumijevanjem mogu stvoriti emocionalnu distancu i nesigurnost. U takvim odnosima partneri se mogu osjećati napušteno i usamljeno što direktno utiče na emocionalnu sigurnost.

Mnoge osobe koje su pretrpjele emocionalne uvrede u prošlim vezama ili tokom djetinjstva mogu nositi nesvjesne blokade ili strahove koji utiču na njihove trenutne odnose. U pojedinim slučajevima partneri nesvjesno ponavljaju negativne obrasce iz prošlih veza čime dolazi do gubitka emocionalne sigurnosti. Takvi psihološki faktori mogu stvoriti osjećaj nesigurnosti i straha od ponovnog povređivanja.

Također, kada jedan partner ne ispunjava emotivne ili fizičke potrebe drugog partnera, to može izazvati osjećaj napuštenosti i ignorisanja. Seksualna ili emocionalna zanemarivanja često se dešavaju u vezi kada jedan partner postane previše fokusiran na lične potrebe ili kada postoji neravnoteža u ulaganju truda i energije u odnos. Kada se partneri ne osjećaju voljeno ili cijenjeno, dolazi do gubitka osnovne emocionalne sigurnosti koja je potrebna za zdravo funkcionisanje veze.

Osim toga, stres iz svakodnevnog života može dodatno uticati na emocionalnu sigurnost u vezi. Stres može izazvati povlačenje partnera, smanjenje emocionalne dostupnosti ili povećanje anksioznosti što narušava međusobnu sigurnost i povezivanje. Partneri koji su izgubili emotivnu sigurnost u vezi često osjećaju povećanu anksioznost, strah od gubitka partnera ili konstantnu sumnju u odnose. Sve to može dovesti do pretjerane kontrole, stresa i napetosti što dodatno pogoršava vezu.

Najveći rizik u tim slučajevima je opasnost od kraha veze, jer partneri koji se ne osjećaju sigurno u emotivnom smislu, često traže izlaz iz takvih odnosa. Izgradnja emotivne sigurnosti je proces koji zahtijeva vrijeme, trud i posvećenost oba partnera.

Izgradnja povjerenja i emocionalne sigurnosti počinje od iskrene komunikacije. Zbog toga je potrebno da partneri dijele svoje osjećaje, strahove i nesigurnosti bez straha od osude. Transparentnost i aktivno slušanje su ključni za ponovnu izgradnju međusobnog povjerenja. Osim toga, bitan je rad na povjerenju, podrška i empatija, kao i rad na sebi, ali i svojoj ljubavnoj vezi.