Birokratski problemi
0

Koji dokumenti su potrebni prilikom mijenjanja prezimena nakon vjenčanja

Klix.ba
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Vjenčanje je jedno od najljepših događaja u životu ljudi. Nakon ceremonije ženama slijedi borba sa papirologijom. Za promjenu prezimena potrebno se naoružati strpljenjem i saznati sve detalje koji su neophodni. Šta vam je potrebno u Kantonu Sarajevo?

Kada se vjenčate, matičar po službenoj dužnosti mijenja vaše prezime na rodnom listu i državljanstvu. Zatim je potrebno izvaditi novu ličnu kartu.

Lična karta (vadi se u MUP-u)

Naknada za lične karte iznosi 18 KM. Potrebni dokumenti: izvod iz matične knjige rođenih (nadležna općinska služba), izvod iz matične knjige državljana (nadležna općinska služba), dokaz o uplati naknade (pošta/banka), uvjerenje o krvnoj grupi (ukoliko podnosilac zahtjeva želi upis predmetnog podatka, Zavod za transfuzijsku medicinu FBiH) i obrazac lične karte koju mijenjate ili rješenje o poništaju ukoliko je izgubljena (MUP). Prosječno vrijeme za rješavanje potpunog zahtjeva je 15 dana.

Prebivalište/boravište (vadi se u MUP-u)

U postupku prijavljivanja prebivališta i adrese stanovanja državljani su dužni priložiti dokaz da imaju valjan osnov za prebivalište na adresi na kojoj se prijavljuju. Kao dokaz da državljanin ima valjan osnov za prebivalište na adresi na kojoj se prijavljuje smatra se jedan od sljedećih dokaza:

a) Dokaz o vlasništvu ili suvlasništvu ili posjedu stana, kuće ili drugog objekta za stanovanje.

b) Ovjeren ugovor o zakupu ili ovjeren ugovor o podstanarskom odnosu uz ovjeren dokaz o vlasništvu ili suvlasništvu ili posjedu stanodavca.

c) Potvrda da se pred nadležnim organom vodi spor o vlasništvu, odnosno da je pokrenut postupak legalizacije ili uknjižavanja objekta, stana ili kuće na adresi na kojoj se prijavljuje prebivalište.

Valjanim dokazom za prebivalište smatrat će se i ovjerena izjava stanodavca iz koje je vidljivo da stanodavac ispunjava uslove propisane tač. a), b) i c) iz prethodnog stava ovog člana i da daje pristanak da određeno lice bude prijavljeno na njegovoj adresi stanovanja.

Bračni ili vanbračni partneri i srodnici prvog stepena u pravoj linji (roditelji i djeca), usvojioci i usvojenici, u postupku prijavljivanja prebivališta, mogu podnijeti zahtjev za prijavu prebivališta na adresi već prijavljenog bračnog ili vanbračnog partnera ili srodnika prvog stepena u pravoj liniji, odnosno usvojioca ili usvojenika samo uz dokaz o bračnom ili vanbračnom stanju, srodstvu ili usvojenju, bez pribavljanja dokaza iz stava 2. ovog člana, uz evidentiranje postojanja ovakvog odnosa.

Pasoš (vadi se u MUP-u)

Potrebna vam je lična karta i uplata na račun jedne od banaka. Plaćate 50 KM, a rok njegovog važenja je 10 godina. Obavezno ponesite stari pasoš. Rok za izdavanje novog pasoša je 30 dana, a morate ga podići u roku od 90 dana.

Vozačka dozvola (vadi se u MUP-u)

Potrebni dokumenti: zahtjev koji dobijete na lokaciji, bez naknade (obrazac VD-1), ljekarsko uvjerenje (ne starije od šest mjeseci) ako je ranija vozačka dozvola izdata sa kraćim rokom važenja, stara vozačka dozvola, dokaz o uplati propisane naknade u iznosu od 60 KM.

Bankovna kartica

Otiđite u poslovnicu banke koju ste do sada koristili i ponesite novu ličnu kartu. Ona je dovoljna kako biste mogli zatražiti novu karticu. Cijena nove kartice varira od banke do banke, ali košta otprilike 20 KM.

Zdravstvena knjižica

Donesite rodni list u firmu u kojoj radite ili na biro za zapošljavanje na kojem ste prijavljeni. Oni će ispuniti obrazac za promjenu i nakon nekoliko dana ćete dobiti poziv da podignete zdravstvenu knjižicu u Zavodu zdravstvenog osiguranja.

Porezna kartica

U firmu donesite rodni list i dobit ćete ispunjen obrazac promjene. Njega ćete odnijeti u Poreznu upravu. Ubrzo ćete dobiti novu karticu sa promijenjenim prezimenom.