Pojašnjenje psihologa
13

Ovo pravilo loše utječe na ljubavnu vezu i brak: Potiče nerealna očekivanja

Piše: D. V.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Posebno pravilo u vezi "vrhunac-kraj" koje je razvio psiholog Daniel Kahneman pojašnjava kako sjećanja na pojedina iskustva oblikuju dva ključna iskustva i to najintenzivniji trenutak, bio on dobar ili loš, i način na koji je iskustvo završilo.
"Ovo pravilo ima utjecaj na način na koji se pamte veze, jer emocionalni vrhunci i završeci često zasjene stvarnu sliku odnosa", pojašnjava psiholog Mark Travers.

U skladnim vezama najljepši trenuci poput prvog izraza ljubavi ili posebno romantičnih trenutaka mogu ostati duboko urezani u pamćenje.

"Ukoliko veza završi konfliktom ili povredom, taj završetak često nadjača sve pozitivno, otavljajući dojam da je veza bila manje vrijedna", kazao je psiholog za Psychology Today.

Iskrivljena percepcija također može otežati proces emocionalnog oporavka nakon prekida, a osim toga ovo pravilo potiče nerealna očekivanja u vezama.

"Intezivni početni trenuci postavljaju visoke standarde za budućnost što može dovesti do razočarenja kada svakodnevni život postane mirniji. Iako ti trenuci možda nisu jednako uzbudljivi oni su ključni za stabilnost ili razvoj odnosa", tvrdi Travers.

Kako bi se smanjio utjecaj pravila "vrhunac-kraj" bitno je sagledati odnos u cjelini, a ne samo njegove vrhunce ili završetke.

"Fokusiranje na mirne, svakodnevne trenutke i nastojanje da prekid veze završi na pozitivan način može pomoći u stvaranju uravnoteženog pogleda na vezu i olakšati proces emocionalnog oporavka", kazao je psiholog Travers.