Majmuni makaki u japanskom rezervatu dobili prvu alfa ženku u 70-godišnjoj historiji
Yakein put do vrha počeo je u aprilu, kada je pretukla svoju majku kako bi postala alfa ženka zajednice u prirodnom zoološkom vrtu Takasakiyama u gradu Oita. Iako bi to bio vrhunac većine ženki majmuna, Yakei je sa svojih 10 kg odlučila da se suprotstavi mužjacima.
Krajem juna izazvala je i napala Sanchua, 31-godišnjeg alfa mužjaka, koji je bio vođa "grupe B" u rezervatu pet godina.
Iznenađeni čuvari u Takasakiyami, gdje u 70-godišnjoj historiji rezervata nikada nije bilo lidera ženki, izvršili su test s orasima 30. juna, izbacivši orahe za zajednicu da vide ko će prvi pojesti poslasticu. Sanchu je ustuknuo i dao Yakei da prva pojede orah, potvrđujući njen alfa status.
"Od tada se Yakei penje na drveće i trese ga, što je izraz moći i vrlo rijetko ponašanje ženki", rekao je Satoshi Kimoto, vodič u Takasakiyami.
"Hodala je podignutog repa, što je također vrlo neobično za ženku", dodao je Kimoto, koji je rekao da je osoblje u rezervatu u nedoumici u vezi s uzrokom dominantnih ludorija Yakei.
Takasakiyama, osnovan kao rezervat za majmune 1952. godine, dom je za oko 1.500 makaka, podijeljenih u grupu A i grupu B. Majmuni žive uglavnom u šumovitim planinama u središtu rezervata, slobodno lutajući i spuštajući se na niže tlo za hranu koju osiguravaju upravnici.
Procjenjuje se da je divlja populacija japanskih makaka veća od 100.000 i široko rasprostranjena na tri od četiri japanska ostrva: Kyushu, Honshu i Shikoku.
Poznato je da su ponekad agresivni pa se planinarima i posjetiteljima rezervata Takasakiyama savjetuje da ne održavaju kontakt očima s njima, jer se to tumači kao izazov.