lifestyle
35

Ne mora svaka žena biti majka: One su to postale, pa se pokajale

Klix.ba
Majčinstvo je težak zadatak koji često promijeni život žene preko noći. Rasprava o težini majčinstva jedna je od posljednjih tabu tema, a priznanje žene kako se pokajala zbog rođenja djeteta nezamisliva je izreka.

Nedavna studija koju je obavila Orna Donath, sociologinja sa Ben-Gurion univerziteta u Izraelu, u koju se bile uključene 23 žene, pokrenula je žestoku lavinu komentara i debata s obzirom na to kako su rezultati pokazali da se sve majke do neke mjere kaju zbog dobijanja djeteta.

Za žene koje se bore sa osjećajem krivice i pokajanja, internet je oaza mira gdje mogu anonimno govoriti i razmjenjivati iskustva sa drugim majkama. Jedna od takvih oaza zasigurno je i stranica na Facebooku koja je posvećena ženama koje osjećaju kajanje zbog toga što su postale majke.

Jedna anonimna majka i domaćica dvoje djece od 4 i 7 godina napisala je kako se debelo pokajala.

"Volim svoju djecu, ali nisam sretna. Uzeli su moju slobodu, ne mogu naći posao, a moj muž jedva zarađuje dovoljno za nas četvero. Bila sam stjuardesa, slobodna kao ptica, a sada jedino što radim jeste obavljanje beskonačnog broja kućnih obaveza", napisala je na Facebooku.

Druga majka napisala je kako se muči sa trogodišnjom kćerkom koja ima problema sa snom, a situacija je došla do usijanja kada je od stresa zbog kćeri, i ona oboljela.

"Nemamo život. Moj suprug mi pomaže, ali nećemo moći dugo ovako. Nemamo porodice ni prijatelja, nemamo nikakvu podršku", stoji u objavi.

Pored Facebook stranica za podršku, postoji i Mumsnet, napopularnija mreža za majke u Velikoj Britaniji.

"Nedostaje mi moj stari život. Suprug je želio dijete i odgađala sam trudnoću koliko sam mogla, znajući da to nije za mene. Na kraju sam ipak popustila i rodila dijete. Mislila sam da ću se snaći, ali život mi se okrenuo naopačke. Mislim da ću ostaviti i muža i dijete", napisala je jedna majka na Mumsnetu.

Jedna žena je napisala kako i nekoliko godina nakon što je dobila dijete ne može da se pomiri s činjenicom da je majka, upravo zato što ne želi biti majka i nema načina kako to da objasni.

Robin Simon, profesor sociologije sa Wake Forest univerziteta, koji se specijalizovao za efekte koje roditeljstvo ostavlja po mentalno zdravlje, kazao je kako je ženama teško izraziti prava osjećanja jer se ona kose sa "društveno prihvatljivim normama o svetosti majčinstva".

Pogrešno je osuđivati takve ljude, jer se njihova osjećanja žaljenja mogu samo pogoršati. Potreban je razgovor s profesionalcima.