Među prvih pet na listi, pored Norveške, našle su se Danska, Island, Švicarska i Finska.
BiH je na 90. mjestu, a kada je riječ o ostalim zemljama regije Srbija se nalazi na 73. mjestu, Mađarska 75., Hrvatska 77., Kosovo 78, Crna Gora 83., Makedonija 92., a Albanija na 109. mjestu.
Zemlje Zapadne Evrope i Sjeverne Amerike dominiraju na tabeli, a na posljednjem mjestu je Srednjoafrička Republika.
Zemlje subsaharske Afrike i zemlje pogođene sukobima imaju predvidivo niske ocjene, piše BBC. Od 155 zemalja Sirija se nalazi na 152. mjestu, a Jemen i Sudan koji se suočavaju s pojavom gladi nalaze se na 146. i 147. mjestu.
Ovo je šesti godišnji izvještaj UN-ove inicijative Mreža rješenja za održivi razvoj (SDSN). Izvještaj najsretnijih zemalja sastavljen je na osnovu globalnog istraživanja u 157 država gdje su ispitanci ocjenivali stepen sreće.
Lista je sastavljena na temelju globalnog istraživanja u 157 država, a ispitanici su stupanj sreće ocjenjivali od 0 do 10, pri čemu nula predstavlja najgori, a deset najbolji mogući život.
Ovogodišnji izvještaj sadrži i poglavlje "vraćanje američke sreće" u kojem su rezultati istraživanja o padu nivoa sreće u SAD-u uprkos ekonomskom napretku.
"Sjedinjene Američke Države mogu i trebaju podići nivo sreće rješavajući socijalnu krizu u Americi umjesto da se fokusiraju isključivo ili prvenstveno na ekonomski rast", navode autori dodajući kako je američka kriza društvena, a ne ekonomska.
Jeffrey Sachs, direktor Mreže rješenja za održivi razvoj (SDSN), smatra da će politika Donalda Trumpa pogoršati trenutno stanje.
Istraživači su također istakli da je za sreću neophodan novac ili da u određenom trenutku dodatni novac ne kupuje dodatnu sreću.