Jaan Roose postao prvi čovjek koji je prešao slacklineom s jednog kontinenta na drugi
Roose je u nedjelju 15. septembra prešao preko Bosforskog moreuza balansirajući na slacklineu podignutom preko kultnog "Mosta mučenika 15. jula", odnosno s azijske do evropske strane Istanbula. Estonac je svoje "putovanje" kompletirao za 47 minuta uprkos vjetru koji je puhao brzinom od 21 km/h i temperaturi od 23 stepena.
Specijalno uže dugo 1.074 metra podignuto je iznad mosta, koji povezuje Aziju i Evropu, na visinu od 165 metara. Roose je uspješno prešao udaljenost veću od jednog kilometra, a trebalo mu je samo 47 minuta. Uprkos pomenutom vjetru i temperaturi, fenomenalni Estonac je zadržao koncentraciju i ostvario svoj plan, a time je postao prva osoba koja je hodala slacklineom od Azije do Evrope.
"Osim što povezuje dva kontinenta, Bosfor ima tisućljetnu historijsku i kulturnu važnost, kao i nevjerovatnu prirodnu ljepotu. Kada to kombinujete s promjenjivim vremenskim uvjetima i jakim morskim strujama, dobijete jedinstvenu lokaciju za slacklining. Ušao sam u historiju i veoma sam sretan", izjavio je Roose.
Bosforski moreuz je mjesto gdje se spajaju Evropa i Azija, povezuje evropsku i azijsku stranu Istanbula svojim upečatljivim kameleonsko-plavim bojama. Ovaj vitalni plovni put oblikovao je historiju Istanbula i kulturu, utjecao je na grad od njegovih dana kada se zvao Konstantinopolj pod Bizantskim Carstvom do njegove uloge u Osmanskom Carstvu od 15. stoljeća sve do ranog 20. stoljeća. Kroz historiju je Bosfor bio ključni kanal za globalnu trgovinu povezujući Crno i Mramorno more te Mediteran kroz moreuz Dardanele. Njegovo značenje obuhvata više civilizacija, ističući njegovu središnju ulogu u razvoju regije.
Roose je poznat po svojim revolucionarnim podvizima i višestrukim svjetskim rekordima u slacklineu, jedini je sportista u historiji koji je napravio dvostruki backflip na slacklineu, što je potvrda njegovog tehničkog majstorstva i odvažnog duha.
Njegova prethodna postignuća uključuju izazov Sparkline iz prošle godine, kada je u Kataru prešao osvijetljeni slackline postavljen između nebodera Iconic Towers u obliku sablje. Ovaj hrabri podvig, koji je realizovao na nadmorskoj visini dvostruko većoj u odnosu na londonski Big Ben, ujedno je i rekord za najduže hodanje slacklineom postavljenim na jednoj građevini.
Roose je šetao i preko najvišeg vodopada u Estoniji i to u ekstremnim zimskim uvjetima te je dostigao brzinu do 22 km/h. Našao se na 50 metara visokom slacklineu, a kako bi mogao izdržati hladnoću, nosio je pet pari čarapa. Slojevi čarapa su se uništavali dok se spuštao na strmim dijelovima.
U julu je hodajući slacklineom prešao i Messinski moreuz. Time je postao prva osoba koja je na taj način prešla udaljenost između kopna Italije i južnog otoka Sicilije. Ujedno je to bio najduži ikad postavljeni slackline, čija je dužina iznosila 3.646 metara. Rooseu je za ovo rekordno putovanje trebalo gotovo tri sata. Pad u posljednjih 80 metara ga je spriječio da mu se prizna zvanični rekord, no on i dalje nastavlja pomicati granice mogućeg u slackliningu.