Ima svega četiri semafora
2

Travel bloger iz Srbije posjetio "najpošteniju zemlju Evrope": Kuće se ne zaključavaju po izlasku

Piše: N. O.
Foto: Iv Beserovac/Instagram
Foto: Iv Beserovac/Instagram
Travel bloger iz Beograda Iv Beserovac na mrežama je podijelio zanimljive detalje nakon posjete Farskim Otocima, a čak je ovu zemlju opisao i kao najpošteniju u Evropi.

"Dobrodošli u najpošteniju zemlju Evrope", kazao je Beserovac na snimku koji bilježi detalje njegove posjete Farskim Otocima.

Riječ je o zemlji koja ima više ovaca nego ljudi, bez McDonald'sa, ali gdje se losos jede u neograničenim količinama, a koja je poznata i po svojim neustrašivim moreplovcima. Zanimljivosti o Farskim Otocima uključuju i podatak da je gradski prevoz besplatan, a ima svega četiri semafora.

@ivbeserovac Uskoro ceo video na mom kanalu #fyp #putovanja #danska #rusija #priroda #farskaostrva ♬ original sound - ivbeserovac

"Ono što je najveća možda vrijednost - je kada izlazite iz kuće, vi je ne zaključavate", kazao je na snimku.

Između ostalog, dodao je da ovaj arhipelag od 18 neobičnih otoka "izvire" iz okeana negdje na polovini puta između Škotske i Islanda.

"Oduvijek su odisali tajnovitošću sjevernih nordijskih puteva u kojoj priroda pokazuje svoje nevjerovatne oblike. Otoci skoro da nemaju drveća, trava raste na krovovima kuća, a spuštanje aviona uskim dolinama zahtijeva veliku pilotsku vještinu. Ovi magični otoci ušli su u red jedne od najprivlačnijih destinacija za one koji su u potrazi za jedinstvenim mjestima na svijetu", dodao je.
Na Farskim otocima nema palmi, kako navodi jedna brošura, ali nema ni drugog drveća. Jaki vjetrovi, kiša i tamni oblaci su redovna vremenska pojava, tako da je u izostanku bilo kakvih događaja mnogima utjeha konzumiranje velikih količina alkohola. "Stotinama godina se jata pilot kitova, koji žive u vodama sjevernog Atlantika, brodicima tjeraju u plićake zaliva gdje se znalački i za najkraće vrijeme ubijaju, a meso se na ravne časti razdijeli svom malobrojnom stanovništvu otoka na kome se sve to dešava. Ipak, prizor krvave vode čitavog zaliva užasava savremeni svijet koji se pita da li je u ovim vremenima i u izobilju hrane takva pojava stvarno opravdana", navodi dalje.