Na Farskim Otocima propitat će okrutnu tradiciju masovnog ubijanja delfina
Snimci stotina i stotina delfina nanizanih u pijesku, neki od njih raskomadani propelerima, more crveno od krvi, šokirale su i najgorljivije pristaše tradicije i pobudile zabrinutost za ribarsku industriju.
Respect our traditions?
— Marc Pieterse (⧖) @marcpieterse.bsky.social (@PieterseMarc) September 19, 2021
Respect the world opinion and treaties.
Want to be part of the world?#StopTheGrind ✌️#FaroeIslands pic.twitter.com/GSceUc87N4
"Nikad nisam vidio nešto slično. Ovo je najveći ulov na Farskim Otocima", rekao je Jens Mortan Rasmussen, jedan od ribara, gledajući scenu pokolja.
Ribari su navikli na kritike, no ovaj put bilo je "malo drukčije", rekao je za AFP, prenosi Hina.
"Izvoznici ribe primaju mnoštvo bijesnih telefonskih poziva svojih klijenata, a predstavnici industrije za preradu lososa sad su ustali protiv izlova dupina. Ovo je prvi put", objašnjava Rasmussen.
[RELATED]1437762764747980810[/RELATED]
Meso bjelogrlih delfina i delfina konzumiraju zapravo jedino lokalni ribari, no zabrinuti su da bi vijesti o pokolju mogle uništiti njihov ugled, a ekonomija otoka uvelike ovisi o izvozu ribe, uključivo lososa.
Tradicionalno, Farski Otoci na kojima živi oko 50.000 stanovnika, love bjelogrle delfine u hajci zvanoj "grindadrap" ili jednostavno "grind".
Obim ulova 12. septembra šokirao je mnoge, posebno zato jer su ribari pobili izuzetno veliku "školu", kako se nazivaju grupe ovih životinja.
"Broj sisavaca koji se nasukao usporio je klanje koje je trajalo mnogo duže nego što je uobičajeno”, rekao je Rasmussen.
Iako brani praksu kao održivu premijer Farskih Otoka Bardur a Steig Nielsen, rekao je da će vlada ponovno razmatrati "lov na morske sisavce i i njegovu ulogu u budućnosti za farsko društvo".
Kritičari ističu da otočje više ne može opravdavati lov argumentom opstanka zajednice.
"Uvredljivo je da se takav lov održava u 2021. godini u vrlo bogatoj zajednici kojoj uopće nisu potrebne takve goleme količine mesa, uostalom kontaminiranog", kaže Rob Read, voditelj nevladine udruge za očuvanje mora "Sea Shepherd".