Krater se formirao početkom sedamdesetih godina nakon što se tlo urušilo usljed sovjetske ekspedicije tokom koje se obavljalo bušenje u svrhu eksploatacije prirodnog gasa. Naučnici su zapalili masivnu rupu kako bi spriječili širenje prirodnog gasa pa krater od tada bez prestanka gori.
Iako je krater postao turistička atrakcija, turkmenistanski predsjednik Gurbanguli Berdimuhamedov je odlučio da se pronađe način za zatvaranje "Vrata pakla", tvrde lokalni mediji.
Razloga je nekoliko, a među njima je štetan utjecaj na zdravlje ljudi, gubitak vrijednih resursa prirodnog gasa te šteta po okoliš.
Premijer Turkmenistana je dobio zadatak da okupi naučnike i po potrebi strane konsultante kako bi se pronašlo rješenje za gašenje vatre. Prirodni gas je jedan od primarnih izvora prihoda za Turkmenistan. Rok za zatvaranje "Vrata pakla" zasad nije poznat.
Berdimuhamedov je predsjednik Turkmenistana od 2006. godine, a poznat je po tome što voli zlatnu i mermernu arhitekturu. Autokratski vođa je poznat po izgradnji, a fokusira se prvenstveno na glavni grad i nove vladine zgrade, spomenike i drugo.
Također, njegovom odlukom je napravljena i ogromna zlatna statua turkmenskog ovčara, rase psa koju predsjednik najviše voli. Upravo je ovaj pas jedan od zvaničnih simbola Turkmenistana.
Turizam je još uvijek mala industrija u Turkmenisanu, a broj turista na godišnjem nivou prije pandemije je iznosio tek u desetinama hiljada. Moderni aerodrom u Ašgabatu je otvoren 2006. godine, a koštao je 2,3 milijarde dolara. Cilj je bio unaprijediti međunarodni profil Turkmnenistana.
Ipak, ova zemlja je 178. na listi od 180 zemalja po medijskoj cenzuri.