Spremni za turiste
343

Uprkos koronavirusu dio Evrope bit će otvoren za ljetni turizam

S.H.P.
Santorini (Ilustracija: Shutterstock)
Santorini (Ilustracija: Shutterstock)
Najveće svjetsko turističko stratište Evropa zatvorilo je svoje granice otkako je zavladala pandemija koronavirusa, ali države očajnički pokušavaju ukinuti ograničenja kako bi ojačali i turizam i ekonomiju države.

Širom kontinenta razne nacije trenutno sjede iza zatvorenih granica i razmišljaju kada opet mogu dočekati odmor. Evropska unija je objavila akcijski plan za ponovno otvaranje unutrašnjih granica, sigurno otvaranje ugostitljskih objekata te oživljavanje željezničkog, zračnog i morskog saobraćaja.

To je situacija koju željno očekuju milioni potencijalnih putnika, očajnih da uživaju u komadu evropskog sunca i kulture nakon što su sedmicama ili mjesecima bili zatvoreni u kući.

Evropa čini 50 posto svjetskog turističkog tržišta u pogledu dolazaka. Zbog pandemije koronavirusa gradovi poput Venecije, Rima, Pariza i Barcelone ostali su prazni.

Neke zemlje poput Grčke već su odredile datume, druge poput Austrije i Njemačke, već ukidaju unutrašnje granice. Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je jučer da će mnoge granice unutar EU biti ukinute do 15. juna.

Francuska

Kao i u ostatku Evrope i u Francuskoj su posljednja dva mjeseca bile zatvorene granice. No svi oni koji od sada pa do 24. maja uđu u Francusku moraju biti u obaveznoj karantini od 14 dana.

Iako se mjere u Francuskoj polako ukidaju, škole, restorani i kafići u zemlji ponovno će se otvoriti u narednim sedmici. Francuski ministar unutrašnjih poslova Christophe Castaner kazao je da mjere neće biti u potpunosti još drugo vremena biti ukinute.

Međutim, hoteli će možda dobiti dopuštenje za nastavak poslovanja u narednim sedmicama.

I dok čekaju odobrenje od države ugostiteljski radnici pripremaju se ponovno otvaranje poštujući stroge sigurnosne standarde.

Grčka

Grčka će možda postati jedno od prvih evropskih odredišta koje će se biti ponovo otvoreno turistima. Ova mediteranska država uspjela je zadržati nevjerojatno nisku stopu smrtnosti od koronavirusa.

Neke komapnije, frizerski saloni i knjižare već su se otvorile, a premijer Kyriakos Mitsotakis kaže da se nada dočeku nekih putnika već 1. juna.

Međutim, ljetni godišnji odmori u Grčkoj bitno će se razlikovati od onih proteklih godina.

"Turističko iskustvo ovog ljeta možda će se malo razlikovati od onoga koje ste imali prethodnih godina", rekao je Mitsotakis za CNN.

Ograničenja putovanja unutar zemlje trebaju biti ukinuta 18. maja. Grčki gradski hoteli trebali bi se ponovo otvoriti 1. juna, a sezonski hoteli bit će otvoreni mjesec dana kasnije.

Međunarodni putnici morat će prije posjete Grčkoj biti testirani na koronavirus. Trenutno je svim državljanima koji nisu članovi EU-a zabranjen ulazak u Grčku do 18. maja.

Španija

Španski karantin možda je bio jedan i od najstrožih u Evropi, djeci je u jednom trenutku bilo potpuno zabranjeno napuštati kuću.

No popularno odredište, koje je u 2019. godini dočekalo rekordnih 84 miliona posjetitelja, polako ublažava ograničenja, s plažama koje će se ponovno otvoriti u junu, a hoteli u nekim dijelovima zemlje dobili su dozvolu za nastavak poslovanja.

Za sada je na snazi ​​14-dnevna karantena za sve putnike koji u tu zemlju stižu od 15. do najmanje 24. maja, kada se završava vanredno stanje u Španiji.

"Moramo osigurati da kada se otvori međunarodni turizam, da je osoba koja dođe u Španiju sigurna osoba", izjavio je nedavno španski ministar turizma Reyes Maroto.

Canet d'en Berenguer, u sredozemnom gradu smještenom sjeverno od Valencije, bit će dopušteno samo 5.000 ljudi na lokalnoj plaži.

Italija

Italija je bila jedna od najgore pogođenih zemalja pandemijom koronavirusa. Karantin u ovoj zemlji počeo je još u martu, ali ova lijepa zemlja neće biti još dugo zatvorena. Italijanska vlada saopćila je kako očekuje da će granice biti otvorene za turiste do ljeta, iako se predviđa pad broja turista.

U Italiji sve trgovine bit će otvorene od 18. maja , a u junu će biti otvoreni kafići, restorani i barovi.

Otok Sicilija već je najavio plan povratka putnika, uz subvencionirane odmore za domaće i inostrane posjetitelje.

Njemačka

Njemačka je uspjela donekle ograničiti broj smrtnih slučajeva od koronavirusa zahvaljujući velikom broju testiranja i traženju kontakata.

No Njemačka će i dalje ostati zatvorena za posjetitelje koji nisu članovi EU. U hotelima je trenutno zabranjeno ugostiti turiste.

Ujedinjeno Kraljevstvo

Odluka britanske vlade da uvede 14-dnevnu karantinu za sve putnike koji dolaze u ovu zemlju ugušila je sve nade u oživljavanje međunarodnog turizma u narednim sedmicama.

Ministar saobraćaja Grant Shapps kazao je da građani Ujedinjenog Kraljevstva ne mogu trenutno putovati u inostranstvo. Prema trenutnim planovima, hoteli će se u ovoj zemlji početi otvaraii početkom juna ali budući da je zemlja i dalje zatvorena, očekuje se da će se Ujedinjeno Kraljevstvo fokusirati na domaća putovanja prije nego što budu donesene daljnje odluke.

Portugal

Portugal je također počeo ublažavati svoja ograničenja zaključavanja, otvarajući frizerske salone, hemijske čistionice i zanatske radnje. Vjeruje se da će međunarodni posjetitelji ovu zemlju moći posjetiti tek 2021. godine.

Raul Martins, predsjednik Udruženja portugalskih hotela kaže kako očekuje da će se većina hotela u zemlji ponovno otvoriti u junu.

No, kao i većina drugih evropskih zemalja, i Portugal će se morati oslanjati na domaće turiste.

Hrvatska

Hrvatska je vrlo rano zatvorila svoje granice i uspjela je održati relativno nizak broj smrtnih slučajeva uzrokovanih koronavirusom. No, kao i mnoge druge evropske države, Hrvatska se oslanja na turizam koji čini 20 posto BDP-a. Trenutna ograničenja za strane državljane vjerovatno će ostati na snazi ​​do 15. juna. Stoga se vjeruje da će ova zemlja uskoro otvoriti svoje granice.