lifestyle
313

Šta je nekad značio 25. maj: Titova štafeta, slavljenje mladosti i kult jedne ličnosti

Klix.ba
Dan mladosti je bila priredba i sastavni dio kulta ličnosti Josipa Broz Tita u SFR Jugoslaviji.

Dan mladosti je bio praznik koji se obilježavao 25. maja, kad se štafeta mladosti, tzv. Titova štafeta, palica koja je polazila svaki put iz drugog mjesta i iz druge republike, išla kroz cijelu SFR Jugoslaviju te dodjeljivala tadašnjem jugoslavenskom predsjedniku Josipu Brozu Titu.

Taj datum proglašen je za njegov službeni datum rođenja, iako je Tito bio rođen 7. maja.

Po pravilu, štafetu mladosti Titu su, uz prigodnu čestitku sa željama za dug život i dobro zdravlje, uručivali najbolji omladinci i omladinke. Nošenje štafete trajalo je pune 42 godine, do 1987. godine. Poslije Titove smrti, štafetu su primali predsjednici tadašnjeg Saveza socijalističke omladine Jugoslavije.

Štafeta mladosti je uvedena 1945. godine, na prijedlog omladine Kragujevca, kao Titova štafeta. U prvoj Titovoj štafeti učestvovalo je 12.500 omladinaca koji su, pretrčavši trasu dugu 9.000 kilometara, Titu predali prvih devet štafetnih palica i Plavu knjigu sa 15.000 potpisa omladine Šumadije.

Godine 1957. na Titovu inicijativu taj događaj proglašen je Danom mladosti. Do Titove smrti 1980. godine štafeta se dodjeljivala lično njemu na Stadionu JNA u Beogradu. Štafeta mladosti 1980. godine koja se, idući ususret osamdeset i osmom Titovom rođendanu, na dan njegove smrti 4. maja zatekla na putu po Hrvatskoj, prekinula je svoj put i položena je na odar predsjednika u Skupštini SFRJ.

Štafeta mladosti nastavlja svoj život i poslije smrti Josipa Broza i postaje simbol ljubavi i odanosti njegovom djelu. Sa zakletvom Jugoslavena da će i ubuduće biti čvrsti i nepokolebljivi na Titovom putu, predaje se ispod portreta Josipa Broza predsjedniku Saveza socijalističke omladine Jugoslavije (SSOJ).

Godine 1987. u Jugoslaviji je izbio skandal kada je u Sloveniji objavljeno idejno rješenje ljubljanskog dizajnerskog ateljea "Novi kolektivizam", a ustvari je bio prepravljeni njemački nacistički plakat, kopija djela "Treći rajh" Riharda Klajna.

Čak i rješenje koje je na kraju usvojeno razlikovalo se od prethodnih štafeta. Urađena je od pleksiglasa, sa osam kapi krvi koje, gledano iz današnje perspektive, mogu nagovještavati početak prolivanja krvi na ovim prostorima.

Sljedeće 1988. godine posljednji put je na beogradskom stadionu održana priredba povodom Dana mladosti. Godine 1989. SSOJ je ukinuo ovu nekada popularnu priredbu.

Dan Mladosti pojedinci obilježavaju i danas. Manifestacija je obično podijeljena na kraći dio u kojem sudjeluju stariji te duži dio za mlade koji uključuje zabavu primjerenu mlađoj generaciju (koncerti, sport, izleti...).