Vegani u BiH o koroni: Narod voli osuditi drugu kulturu koja ugnjetava životinje, a radi isto
U razgovoru s predsjednikom Udruženja vegana i veganki BiH Ajdinom Aranutovićem osvrćemo se na utjecaj pandemije na veganstvo i prehrambenu industriju, a poslije dolazimo i do kineskih tržišta te pozitivnih promjena u Kini.
Više vegana zbog pandemije
Broj vegana širom svijeta, pa i u Bosni i Hercegovini, mogao bi se naglo povećati uslijed pandemije koronavirusa. Svjetska javnost barem malo se probudila po pitanju veganske prehrane zbog nastale situacije, govore nam iz Udruženja vegana i veganki BiH.
Razlozi su očigledni, stav je bosanskohercegovačkih vegana. Kako kažu, ne samo da je izbijanje koronavirusa još jednom pokazalo da današnji način iskorištavnja životinja nije prirodan, već je na neki način i otvorilo temu zoonoza.
"Javnost se malo i informisala o pitanju prijašnjih zoonoza, to jest virusa koji su prešli sa životinja na ljude, i još jednom podsjetila da današnji način uzgoja životinja ne samo da nije etičan, već nije ni ekološki održiv za populaciju, a da ne govorimo o tome da je to leglo zaraza. Nije tajna da više od tri četvrtine svih antibiotika odlaze na stočarstvo, jer u protivnom stalno bi dolazilo do svinjske gripe, ptičije gripe...", kazao nam je Ajdin Arnautović, predsjednik Udruženja vegana i veganski BiH.
Shodno ovakvim saznanjima zbog pandemije, dodaje Arnautović, u mnogim državama bi moglo biti više vegana u skorijoj budućnosti. To će se odraziti i na ponudu u restoranima, čemu svjedoče i prvi koraci velikih lanaca restorana i proizvođača hrane nakon ukidanja blokada u Kini.
Naime, kineski restorani nude sve više biljnog mesa otkako su ponovo otvorili svoja vrata. Američka kompanija Beyond Meat ove sedmice je počela prodavati svoju biljnu hranu u hiljadama kafića Starbucks širom Kine, dok je KFC počeo služiti "lažne" pileće medaljone.
Arnautović nam govori da tržište BiH djelimično prati i strani trend, što bi se moglo odraziti i na veće ponude veganskih opcija i jela u bh. restoranima.
"Ako uzmemo u obzir da broj vegana i veganki raste brže nego ikad, neminovno je da će to imati utjecaja i u BiH. Istina, ne u tolikoj mjeri kao u razvijenijim državama, ali je ipak primjetno", kaže Arnautović.
Uz biljnu prehranu nema prijenosa virusa
Nadalje se predsjednik Udruženja vegana i veganski BiH osvrće na samu pojavu koronavirusa koji je zahvati cijelu planetu.
"Može zvučati čudno i pretendenciozno kada bih vam rekao da u svijetu na kojem bi svi bili vegani i veganke, ne samo da ne bi došlo do izbijanja koronavirusa, već ni do mnogih prethodnih pandemija i epidemija s kojim smo se sučeljavali u prošlosti", ističe Arnautović te nadalje dodaje kako veganstvo jednostavno može pomoći čovječanstvu: "Veganstvo objektivno govoreći može smanjiti strah, jer ukoliko konzumirate biljnu prehranu, apsolutno ne postoji nikakva mogućnost prijenosa virusa ili trovanja kao što je to kod namirnica životinjskog porijekla".
Iako će se ekonomska nestabilnost zbog pandemije itekako odraziti i na poljoprivredu, Arnautović predviđa da će stočna industrija imati najveći problem.
"Nedavno je Tyson, jedan od največih proizvođača mesa u svijetu, zatvorio industriju svinjetinje gdje se desilo izbijanje koronavirusa. Zatim se slično desilo i sa Cargillom, jednim od mega proizvođača hrane, koji je zatvorio svoj sektor pakovanja mesa jer je oko 350 radnika oboljelo od korona virusa koji rade na tom odjelu. Biljne prehrane ima i više nego što nam treba. Čak pet puta više hrane izdvajamo da nahranimo farmske životinje, dok imamo milione i milione gladnih", naglašava Arnautović.
Jasno je da su vegani i veganke širom svijeta protiv svakog oblika iskorištavanja životinja, pa i onog na kineskim tržištima. Podsjećamo na činjenicu da je koronavirus potekao sa takozvanih mokrih tržišta u Wuhanu gdje su prodavale divlje vrste životinja. Međutim, Arnautović ne krivi samo Kineze.
"Mi volimo osuditi drugu kulturu koja ugnjetava životinje, dok apsolutno iste zločine radimo i mi, bez ikakve potrebe. Koliko god mi to pravdali tradicijom, pravdaju i oni, tako da tradicija i nečija uvjerenja ne smiju i ne bi trebala biti iznad života živih bića. Ova pandemija je već doprinijela određenim zakonskim promjenama u Kini. Prvo se desila zabrana korištenja psećijeg i mačijeg mesa u gradu Shenzen, zatim se isto desilo i u gradu Zhuhai, dok je, između ostalog, Kinesko vrhovno zakonodavno tijelo najavilo trajnu zabranu prodaje i konzumacije divljih životinja. Iskreno se nadam promjenama i u zakonima i u našim načinama života, kada su u pitanju prava i zaštita životinja, bez da dolazi do ovakvih situacija", zaključio je Arnautović.