Trauma iz djetinjstva
24

Gutanje žvakaće gume nije opasno, ali zašto biste to trebali izbjegavati

L. R.
© Shutterstock
© Shutterstock
Kao male, roditelji i stariji su nas plašili da nam se gutanjem žvakaće gume, one mogu zalijepiti na crijeva. Međutim, liječnici navode da ako tu i tamo progutamo žvakaću gumu, neće nam stvoriti nikakve ozbiljne komplikacije.
Većinu vremena slučajno gutanje žvakaće gume neće dovesti do značajnih zdravstvenih posljedica. Neprobavljena žvakaća guma jednostavno će nestati dan ili dva kasnije tokom pražnjenja crijeva.

Međutim, ako redovito gutate žvakaću gumu, postoji mogućnost da to može dovesti do komplikacija poput začepljenja crijeva. Mnogi slučajevi progutane žvakaće gume uključuju djecu, ali nisu rijetki slučajevi blokade probavnog trakta i kod odraslih koji progutaju žvakaću gumu.

Progutana žvakaća guma može zapeti u grlu, a može se zaglaviti u jednjaku, a najopasnija po život je ako zapne u dušniku i blokira prolaz dišnih puteva do pluća. Ovo je češće kod male djece i djece, ali se može pojaviti i kod adolescenata i odraslih. Odmah pozovite hitnu pomoć u slučaju da se ovakva situacija dogodi.

U rijetkim slučajevima može doći do začepljenja crijeva, simptomi koji mogu upućivati na to su: zatvor, jaka bol i grčevi, mučnina i povraćanje. Osim rizika od začepljenja, gutanje žvakaće gume dovodi i do gutanja više sline i više zraka, što može uticati na plinove i nadutost.

Žvakaće gume danas se proizvode od gumene baze, koja može sadržavati smolu, emulgatore i vosak, a u mješavinu se dodaju i arome te bojila. Probavni sistem ne razgrađuje proizvode jezgre gume, tako da će ona biti izlučena zajedno s drugom hranom i pićem koje unesete nakon što prođe kroz želudac i crijeva.