Japanska kompanija tvrdi da Ivermectin pokazuje "antivirusni efekat" protiv covida
Klinička ispitivanja su u toku, međutim promocija Ivermectina kao lijeka za covid-19 izazvala je kontroverzu.
Istaknuti skeptik u pogledu vakcinacije Joe Rogan, čiji je podcast na Spotifyju izazvao proteste pjevača Neila Younga i Joni Mitchell, dugo je izazivao kontroverze svojim stavovima o pandemiji, vladinim mandatima i vakcinama protiv koronavirusa.
Rogan je doveo u pitanje potrebu za vakcinama i rekao da je koristio Ivermectin za liječenje. Također, isti lijek se svojevremeno preporučivao i u susjednoj Srbiji kao "čudotvorni lijek protiv korone".
Lijek nije odobren za liječenje covida u Japanu i SAD-u, a iz Američke uprave za hranu i lijekove, Svjetske zdravstvene organizacije, kao i EU regulatora za lijekove i Mercka koji proizvodi lijek, upozorili su na njegovu upotrebu zbog nedostatka naučnih dokaza da ima terapeutski učinak.
U smjernicama na svojoj web stranici od septembra 2021. godine, Američka uprava za hranu i lijekove je primijetila rastući interes za upotrebu lijeka za prevenciju ili liječenje covida kod ljudi, ali je rekla da je primila više izvještaja o pacijentima kojima je bila potrebna medicinska pomoć, uključujući hospitalizaciju, nakon samostalnog liječenja njime.
Upotreba Ivermectina za liječenje covida trenutno se istražuje u britanskom ispitivanju koje vodi Univerzitet u Oxfordu. Istraživači su u ponedjeljak rekli da je još uvijek u toku i da ne žele dalje komentarisati dok ne budu imali rezultate za izvještavanje.
Mnogi potencijalni tretmani za koronavirus, uključujući antimalarijski hidroksihlorokin koji je promovirao i bivši predsjednik SAD-a Donald Trump, na kraju nisu pokazali dobrobit za pacijente.