Savjeti terapeuta
26

Kako da savladate bijes i postanete opušteni u kritičnom trenutku

M. N.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Ukoliko vas neke stvari poput gužve, čekanja u redu i slične situacije brzo izbace iz takta i većinu vremena budete ljuti, to može biti vrlo destruktivno po vas. Ne samo da može povrijediti osobe do kojih vam je stalo, već narušavate i svoje zdravlje.

Konstantna ljutnja i nervoza mogu dovesti do psihičkih i emotivnih reakcija kao što je povećan pritisak ili anksioznost. Dobra stvar je da možete naučiti kako da time upravljate i kanalizujete svoju ljutnju konstruktivno. Portal Health Line donosi nekoliko savjeta kako da to uspješno uradite korak po korak.

1. Udahnite duboko

U momentu navale vala ljutnje, obratite pažnju na svoje disanje. Pokušajte ga smiriti, udahnite duboko do stomaka i lagano ispustite zrak. Ovo možete vježbati i mimo ljutnje. Sjednite na stolicu, opustite vrat, ramena i cijelo tijelo. Udahnite duboko kroz nos i pogledajte kako vam stomak raste. zrak izbacite kroz usta. Radite ovu vježbu tri puta dnevno između pet i 10 minuta.

2. Izgovarajte utješnu mantru

Ponavljanje smirujuće fraze može olakšati ispoljavanje teških emocija, uključujući ljutnju i frustraciju. Pokušajte ponavljati rečenice "Polako", ili "Sve će biti uredu" kada osjetite da vas je preplavila situacija. To možete uraditi i na glas ili u sebi. Na telefonu možete držati niz fraza kao podsjetnik koji ćete pročitati prije stresnog sastanka ili prezentacije.

3. Pokušajte vizualizirati

Pronađite sretno mjesto u svom umu koji će vam pomoći da se opustite u trenutku. Kada se suočavate sa uzavrelom situacijom, pokušajte zamisliti to mjesto kako biste smirili svoje tijelo i um.

4. Pažljivo pomjerajte svoje tijelo

Ponekad sjedenje može vas učiniti anksioznijim ili dovesti do ruba. Pažljivo pomjeranje tijela kao kada radite jogu ili neke smirujuće vježbe, može opustiti vaše mišiće. Idući put kada se suočite sa stresnom situacijom, pokušajte prošetati ili lagano zaplesati kako biste um oslobodili od stresa.

5. Provjerite svoju perspektivu

Momenti visokog stresa mogu pomutiti percepciju realnosti zbog čega možda osjećate da se svijet namjerio na vas. Idući put kad osjetite ljutnju, sagledajte svoju perspektivu. Svako ima loš dan s vremena na vrijeme, a sutra je novi početak.

6. Izrazite svoju frustraciju

Ljuti ispadi neće vam biti od koristi, ali to ne znači da ne možete izraziti svoju frustraciju prijatelju kojem vjerujete ili članu porodice nakon lošeg dana. ako nađete mjesto gdje ćete izraziti svoju ljutnju, to sprječava da ona raste u vama.

7. Ublažite bijes humorom

Pronalaženje humora u vrelom trenutku može vam pomoći da održite ravnotežu. To ne znači da se trebate smijati svojim problemima, ali može pomoći kao ih gledate na svjetliji način. Sljedeći put kada osjetite da postajete bijesni, zamislite kako bi ovaj scenarij mogao izgledati autsajderu i kako bi im to moglo biti smiješno. Kada sami sebe ne shvatate preozbiljno imat ćete više šansi da vidite kako su nevažne manje sitnice u većoj šemi.

8. Promijenite okruženje

Dajte sebi oduška i odvojite se iz svog okruženja. Ako je vaš dom pretrpan i stresan vam je, vozite se ili prošetajte. Otkrit ćete kako ste bolji za rješenje problema kada se vratite.

9. Prepoznajte okidače i pronađite alternativu

Ukoliko vas svakodnevni metež pretvara u kuglu bijesa i frustracija, pokušajte promijeniti rutu kojom dolazite na posao ili se vraćajte ranije s posla kući. Imate glasnog saradnika koji stalno lupka nogom, potražite slušalice koje eliminišu buku. Bitno je da shvatite i razumijete šta izaziva ljutnju. Kada shvatite moći ćete poduzeti korake da ih izbjegnete. Ako niste sigurni šta je izvor vaše ljutnje, pokušajte stati na trenutak idući put kada vas ljutnja obuzme i upratite šta vas je dovelo do toga. Jeste li bili s nekom osobom? Šta ste radili? Kako ste se osjećali prije nego ste postali ljuti?

10. Fokusirajte se na ono što cijenite

Kukanje nad vašim nesretnim danom neće vam pomoći. Pokušajte se ponovo fokusirati na stvari koje su vam išle dobro. ako ne možete naći tračak svjetlosti u danu, pomislite da je moglo biti i gore.

11. Potražite pomoć

Potpuno je normalno i zdravo da se osjećate uznemireno ili ljuto s vremena na vrijeme, ali ako ste konstantno u tom raspoloženju i preplavljeni ljutnjom, možda je vrijeme da potražite pomoć. Ako vaša ljutnja utječe na vaše odnose s ljudima i blagostanje, potražite kvalifikovan terapeuta koji će vam pomoći da otkrijete izvor ljutnje i pronađete način kako da se nosite sa svim tim.