Kriza se odražava na psihu svih građana: Mentalno oboljeli u FBiH osjetili pogoršanja
Ipak, Puvača je prilikom današnjeg obraćanja federalnih institucija naglasila da je sistemski odgovor zdravstvenih radnika i vlasti u Federaciji BiH na očuvanje mentalnog zdravlja stanovnika usljed krize bio veoma dobar te poduzet u pravo vrijeme.
Kako je kazala, ciljna grupa radnika iz oblasti mentalnog zdravlja od početka su bili svi stanovnici FBiH.
"Kompletna kriza zbog pandemije u oblasti mentalnog zdravlja odražava se na sve ljude. U različitim kategorijama pomoć je različito organizovana. Kroz centre za mentalno zdravlje odmah su se uspostavile sve linije za podršku svim stanovnicima koji osjećaju bilo kakve simptome, a to su prvobitno strah, potom anksioznost te osjećaj bezvoljnosti, pad apetita i koncentracije. Vremenom sve više razmišljamo o budućnosti koja je neizvjesna, brinu nas finansije, posao, naša djeca. Zbog toga je taj odgovor na krizu vrlo kompleksan", kazala je Puvača.
Kako je pojasnila psihoterapeutica, sve osobe koje su već imale neka mentalna oboljenja osjetile su pogoršanje simptoma zbog čega su se centri za mentalno zdravlje stavili na raspolaganje da putem svih svojih linija budu dostupni građanima.
Ona je pozvala sve građane, naročito one starije životne dobi te roditelje i djecu da potraže pomoć ukoliko osjećaju neke od simptoma depresivnosti. Također je pozvala i one ljude koji su konstantno u svom poslu, izloženi svakodnevnom radu, u strahu od obolijevanja, da potraže stručnu pomoć.
"Primijećeno je kroz različite vrste istraživanja da tamo gdje su roditelji dobro odreagovali, zrelo prihvatili preventivne mjere, djeca uopće nemaju problema što su u izolaciji, u zatvorenom prostoru. Apelujem na sve roditelje da se obrate stručnim ljudima, imaju telefone na stranici Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva. Potražite pomoć i savjete, to je samo mali stručni razgovor", poručila je Puvača.