Kanadsko zdravstvo oborilo je zakonodavstvo koje je od 2013. godine zabranjivalo ovakvu vrstu prakse, a smatra se kako će proširiti djelovanje specijalnih klinika namijenjenih za korištenje heroina uz asistiranje.
Ovisnost o opioidima je i u Kanadi, kao i u mnogim drugim zemljama, jedan od glavnih zdravstvenih problema, tako da se zakonodavci nadaju kako će ovim potezima prevenirati i umanjiti broj smrtnih slučajeva usljed predoziranja.
Ilegalno nabavljen heroin nepoznatog je sastava s obzirom na to da se radi povećanja količine u njega dodaju razne supstance. Korisnici praktikuju korištenje heroina uglavnom putem nesterilnih igala, rizikujući tako da se zaraze HIV-om i dobiju hepatitis.
"Ovo je namijenjeno isključivo onima kod kojih druge vrste odvikavanja nisu pomogle. Ovo je veliki problem i zaista su nam potrebna sva moguća sredstva kako bismo se s tim izborili", kazao je Terry Lake, ministar zdravstva Britanske Kolumbije.
Dodao je i da je ovo zdrava inicijativa kanadske vlade kako bi se izborili s ovisnicima na zdraviji način, tretirajući ih kao oboljele, a ne kao kriminalce.
Ovisnici kod kojih nije uspjela metoda odvikavanja metadonom i drugim terapijama dolaze na medicinski asistirano ubrizgavanje droge, pokazuju napredak u zdravstvenom stanju i manja je mogućnost da naprave zločin.
Velika Britanija bi mogla također uraditi nešto slično kako bi se izborila sa sve većim brojem ovisnika i sve većim brojem smrtnih slučajeva usljed predoziranja.