"Ovi rezultati su iznenađujući jer med sadrži oko 80 posto šećera", rekao je Tauseef Khan, viši istraživač na studiji i naučni saradnik u nutricionističkim naukama na Medicinskom fakultetu Temerty Univerziteta u Torontu, u saopštenju za javnost.
"Ne kažemo da treba da počnete da jedete med ako trenutno izbjegavate šećer", dodao je Khan, "Odnos se više odnosi na zamjenu".
"Ako koristite konzumni šećer, sirup ili neki drugi zaslađivač, zamjena tih šećera za med može smanjiti kardio-metaboličke rizike", rekao je u istom izdanju.
Istraživači iz Toronta sproveli su sistematski pregled i meta-analizu 18 kliničkih ispitivanja koja su uključivala preko 1.100 učesnika kako bi utvrdili utjecaj meda na srce i metaboličke faktore rizika, navodi se u saopštenju studije.
"U našoj studiji kombinovali smo rezultate svih ispitivanja na medu na ljudima koja su se bavila metaboličkim bolestima", rekao je Khan za Fox News Digital.
Konzumacija meda bila je povezana s nižim nivoima glukoze u krvi, ukupnog holesterola i triglicerida. Khan je za Fox News Digital rekao da je veličina smanjenja glukoze i holesterola bila "klinički vrlo mala".
"Međutim, to pokazuje da nema štete u uzimanju meda i da malo smanjenje također može biti dugoročno korisno", pojasnio je.
Khan je primijetio da postoji razlika između prerađenog i sirovog meda u zdravstvenim prednostima.
"Konvencionalna prerada meda uključuje cijeđenje i filtriranje, a zatim zagrijavanje u kratkom vremenskom periodu kako bi se smanjila vlaga i kvasac", rekao je Khan za Fox News Digital.
To omogućava lakšu manipulaciju medom, rekao je, ali zapravo oštećuje med - a mnoga njegova bioaktivna jedinjenja gube svoj učinak.
Također je napomenuo da bi ljudi mogli eksperimentisati "sa zamjenom šećera medom, imajući na umu da med ima slađi ukus - pa bi bile potrebne manje količine".