Naučnici navode da 80 posto ljudi radi jednu stvar na poslu koja pogoršava nesanicu
![](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_250206173.jpg?v=1)
Podaci su pokazali da najmanje jedna trećina Amerikanaca kaže da bi bolji san bio idealan, bilo da to znači sposobnost da brzo zaspite ili da spavate cijelu noć kako biste se probudili svježi i odmorni. Da ste znali za jedno jednostavno malo podešavanje za dublje spavanje, vrijedilo bi pokušati, zar ne?
Studija objavljena u januaru 2025. u Journal of Occupational Health Psychology sugerira da postoji nešto što 80 posto nas radi tokom radnog dana što bi mnogi lako mogli riješiti kako bi poboljšali san.
Tim od osam istraživača psihologije postavio je pitanje: "Da li su promjene vezane za tehnologiju u dizajnu posla (tj. korištenje kompjutera, sjedeći rad, netradicionalni radni raspored) povezane s dugotrajnim pogoršanjem zdravlja sna zaposlenika?" Zaista jesu, zaključio je tim, dodajući da je za to u velikoj mjeri krivo produženo sjedenje.
Tim je analizirao radne navike i navike spavanja 1.000 radnika u periodu od 10 godina kako bi istražio kako korištenje tehnologije u vezi s poslom, nivoi fizičke aktivnosti i rasporedi rada mogu promijeniti različite mjere kvaliteta sna – konkretno, trajanje spavanja, redovnost, simptome nesanice, navike drijemanja, umor tokom dana i koliko brzo su učesnici imali evidenciju o uspavljivanju.
Na osnovu tih informacija, podijelili su kvalitet spavanja uzorka u tri segmenta:
- Dobri spavači: Oni sa redovnim navikama spavanja, odgovarajućim trajanjem sna i malim ili nimalo umornim tokom dana.
-
Spavači: Oni s neredovnim navikama spavanja, koji nadoknađuju loše obrasce spavanja drijemanjem ili dodatnim spavanjem tokom vikenda.
-
Osobe koje ne spavaju - sa nesanicom: Oni sa kratkim ciklusima spavanja i određenim ili velikim dnevnim umorom.
Istraživački tim je utvrdio snažnu korelaciju između nivoa aktivnosti tokom radnog dana i kvaliteta sna.
"Sjedilački rad povezan je s fenotipom nesanice u spavanju”, izvještavaju.
Također, su primijetili da su oni s netradicionalnim radnim rasporedom, kao što je noćni rad ili neredovni rad u smjenama, vjerojatnije "spavali".
Ovo nije prva studija koja povezuje neaktivnost i loš san. Studija iz 2023. objavljena u časopisu Scientific Reports otkrila je da je redovno sjedenje – što je u studiji definirano kao "svako budno ponašanje koje karakterizira potrošnja energije veća ili jednaka 1,5 metaboličkih ekvivalenata (MET) dok se nalazi u sjedećem ili ležećem položaju" – direktno povezana s kvalitetom sna. Ovo je važilo za nezavisno od nivoa fizičke aktivnosti tokom nečijih aktivnih sati.
Obje studije naglašavaju još jednu važnu tačku: loš san može imati mnogo širi utjecaj na vaše zdravlje, kao što je rizik od kardiovaskularnih bolesti, metaboličkog sindroma, mentalnih problema, demencije, moždanog udara, dijabetesa, krvnih ugrušaka, bolesti bubrega, gojaznosti i još mnogo toga.
Dakle, možda je vrijeme da razmislite o pauzi za kretanje. Razmislite o tome: pet minuta umjerenog kretanja za svaki sat osmočasovne smjene je 40 minuta vježbanja koje čini dobro tijelu.