Zdravlje
46

Ne prestajte sa tjelovježbom: Nakon dva mjeseca pauze se poništavaju pozitivni efekti

Klix.ba
Naučnici godinama ukazuju na benefite redovne tjelovježbe, ali šta se dešava kada odlučite prestati ili uzeti pauzu?

Pozitivnih efekata tjelovježbe ima na pretek, ali problem leži u tome što ovi pozitivni efekti nisu trajni. Mnoge pozitivne promjene koje su se vašem tijelu dogodile tokom perioda vježbanja, mogle bi početi iščezavati u roku od dvije sedmice.

Tokom prvih 10 dana nakon prestanka vježbanja počinju promjene u mozgu. Zapravo, kako tvrde naučnici iz Frontiers in Aging Neuroscience, sve promjene i podmlađivanje koje je tjelovježba pružila vašem mozgu mogle bi već u roku od 10 dana biti poništene. Dotok krvi u hipokampus, centar u mozgu povezan sa pamćenjem značajno opada.

Nakon samo 14 dana otkako ste odustali od tjelovježbe penjanje uz stepenice će vam pasti mnogo teže nego što biste se nadali. Izostanak fizičke aktivnosti i znojenja smanjit će ukupnu količina kisika u organizmu koja će se, tokom vremena samo još više smanjivati.

Druga stvar koja će vam se desiti jeste povećan krvni pritisak kao i povećan nivo šećera u krvi. Redovna tjelovježba će pomoći u balansiranju krvnog pritiska i glukoze, a nagli prestanak i duga pauza svakako će poništiti sve ono dobro što je za vaše tijelo uradila redovna vježba.

Nakon što već ne vježbate dva mjeseca opada vaša snaga i izdržljivost. Nakon šest sedmica ćete početi primijećivati promjene na tijelu kao i promjenu u brojevima na vagi.

Savjet stručnjaka jeste da, ukoliko se već duže vrijeme bavite redovnom tjelovježbom, nemojte odustajati od nje zauvijek. Uredu je uzeti kraću zasluženu pauzu i odmor, ali je od izuzetne važnosti raditi bilo kakvu fizičku aktivnost tokom dana. Nemojte prestati da se krećete; vaš mozak, srce i tijelo će vam biti zahvalni.