Led
Na mjesto uboda komarca stavite led kako biste smanjili oteklinu, bol i iritaciju. Mogu se koristiti i pakovani gelovi, ali led ne držite direktno na mjestu uboda duže od pet minuta jer bi to moglo oštetiti ćelije kože.
Med
Med ima protivupalno i antibakterijsko svojstvo te je veoma efikasan liječenju različitih problema s kožom. Može se koristiti i u slučaju uboda komarca tako što se mala količina stavi na kožu, a potom nešto kasnije ispere hladnom vodom.
Aloe Vera
Aloe Vera je biljka koja djeluje ljekovito na kožu. Gel od ove biljke smanjuje upalu i pomaže u tretiranju rana, modrica i otoka. Zbog toga je efikasna i u slučaju ujeda insekata. Uzmite malo ove biljke i stavite direktno na bolno mjesto.
Soda bikarbona
Soda bikarbona se koristi u razlilčite svrhe, a jedna od njih je smanjenje bola u slučaju uboda komarca. Bijeli prah neutrališe pH nivo kože i pomaže u eliminaciji svrbeža. Pomiješajte nekoliko kapi vode s čajnom kašikom sode i napravite pastu, a potom je nanesite na bolno mjesto.
Bosiljak
Bosiljak je važan dio italijanske kuhinje, ali je i efikasan protiv uboda komaraca. Njegovi listovi sadrže spoj eugenol koji smanjuje iritaciju i pruža olakšanje. Dodajte nekoliko listova bosiljka u šolju vode i skuhajte ga, a potom ostavite da se ohladi. Umočite komad pamuka u tekućinu i nježno prelazite preko bolnog mjesta.
Luk
Luk je odličan za umirivanje kože nakon uboda komarca. Nekoliko kapi soka luka na mjesto uboda smanjuje iritaciju, ali i rizik od infekcije.
Ljekar
Komarci su poznati i kao prijenosnici bolesti, pa ukoliko osjetite poteškoće s distanjem ili dobijete upalu grla, obratite se ljekaru.